Paroda „Šoka šarka ir genys“

Lapkričio 15–21 dienomis Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija kviečia visas institucijas prisijungti prie šiemet jau 22-ąjį kartą švenčiamos suaugusiųjų mokymosi savaitės. Šių metų šūkis – „Mokaisi – gyveni, gyveni – mokaisi!“

Ta proga Senųjų Trakų bibliotekoje eksponuojama Vandos Mockevičienės knygos „Šoka šarka ir genys“ iliustracijų paroda. Dailininkė – Astė Masiukaitė. Vanda Mockevičienė-Gudelionytė gimė 1934 m. vasario 12 d. Aušrinės kaime, Varėnos rajone. Mokėsi Liškiavos pradinėje mokykloje, vėliau Druskininkų 1-ojoje vidurinėje mokykloje, toliau studijas tęsė Vilniaus J. Tallat-Kelpšos aukštesniojoje muzikos mokykloje. Pašventė ilgus metus mokytojavimui pradinėse ir vidurinėse mokyklose, tuomet 1995 metais tapo folkloro ansamblio „Piemenukai“ vadove. Vadovavo Nedzingės vidurinės mokyklos ir kultūros namų chorų, liaudies šokių, dramos, vokalinių ansamblių kolektyvams.

1998 m. už kultūros tradicijų puoselėjimą bei Varėnos krašto garsinimą Lietuvoje ir užsienyje Vanda Mockevičienė buvo įvertinta Varėnos rajono savivaldybės ženklu „Sidabrinė bitė“. 2017 m. buvo išleista Vandos Mockevičienės knyga „Šoka šarka ir genys: Dzūkijos kaimo autentiški vaikų žaidimai“. „Mūsų protėviai, tėvai paliko mums ir ateinančioms kartoms neįkainojamus turtus – visų pirma – didelę meilę ir dėmesį atėjusiam į pasaulį naujam žmogui. Kiek nuostabių lopšinių! O kur dar mylavimai, bovinimai, krykštavimai. Augant vaikui vis kiti žaidimai, vis kitos dainelės“, – šiais žodžiais rašytoja kreipiasi į savo skaitytojus. Knygoje – kūdikių žaidimai, vaikų rateliai, dainos ir kita krašto tautosaka. Iliustracijos sukurtos, remiantis knyga. Matant parodą, kyla klausimas, kodėl dominuoja 2 spalvos? Pasirodo, žalia akcentuoja pavasarį, kai bunda gamta ir prasideda šiltasis sezonas, tuo tarpu ruda – rudens motyvas, derliaus nuėmimas, pasiruošimas žiemai. Dailininkė labai stengėsi, kad, vaikams žvelgiant į paveikslėlį, būtų aiškiai suprantamas žaidimas. Taip pat jos tikslas – skatinti vaikų kūrybiškumą.

Ši paroda bibliotekoje svečiuojasi suaugusiųjų savaitės laikotarpiu neatsitiktinai, o siekiant pabrėžti, kad amžius – ne riba. Tobulėkime, nebijokime naujovių ir neapibrėžkime savo amžiaus, kad mums jau gana... Ne, visada reikia spėti su laiku ir nevaržyti savęs, kai kažko nežinai, o atrasti būdų susipažinti su naujovėmis.

Parodą parengė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka. Kviečiame aplankyti parodą iki lapkričio 30 d.

Agnieška Uscilienė

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė