Medaus diena Rūdiškių bibliotekoje

Rūdiškių miesto bibliotekoje lankėsi bitininkas, Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius. Kalbėjomės apie medaus naudą žmogaus organizmui.

J. Norinkevičius išsamiau supažindino, kas yra medus, kokios jo savybės ir pateikė daug įdomių faktų apie medų bei bites. Išvardijo nemažai skirtingų medaus rūšių. Sužinojome, kad medaus spalvą ir skonį lemia ne vienas veiksnys. Didelį vaidmenį atlieka medaus rūšis. Ji priklauso, iš kokių augalų renkamas nektaras, pavyzdžiui, grikių medus yra tamsiai rudo atspalvio, o liepų medus dažniausiai būna šviesiai geltonas arba gintarinės spalvos. Dar medaus spalva priklauso ir nuo metų laiko, kada buvo renkamas nektaras, pavyzdžiui, vasaros metu surinktas nektaras yra šviesesnis, gelsvesnis ir medaus skonis švelnesnis, rudenį rinktas medus yra aštresnio skonio.

Bitininkas kalbėjo ir apie medaus vertę bei jo sveikatinančias savybes, pavyzdžiui, liepų medus labiausiai tinka sergant peršalimo ligomis, o grikių medus ramina centrinę nervų sistemą ir t.t. Medaus vertė nusakoma jame esančiu antioksidantų ir mineralų kiekiu – kuo medus tamsesnis, tuo turtingesnis. Medus yra ir maistas, ir vaistas. Senovės Lietuvoje bičių nešamas medus buvo viena iš retų progų palepinti gomurį. „Medus nuo seno naudojamas konditerijoje, todėl gaminiai su medumi – svarbi Lietuvos kulinarinio paveldo dalis“, – pabrėžė Juozas Norinkevičius.

Visi renginio dalyviai prie puodelio arbatos degustavo medų, gėrėjosi jo kvapu ir skoniu. O J. Norinkevičius toliau tęsė pasakojimą apie medų ir bites. Jis pažymėjo, jog bitės gamina ne tik medų, bet ir brangų produktą – pienelį. Brangusis bičių pienelis yra tas produktas, kurio avilyje maitinasi vienintelė bitė – bičių motinėlė. Bičių pienelis naudojamas kosmetikoje. Taip pat bitininkas atskleidė, kuo skiriasi bičių žiedadulkės ir duonelė bei kaip tą duonelę vartoti. Sužinojome, kokių stebuklingų savybių turi bičių pikis. Bitininkas kalbėjo ir apie bičių nuodus, kurie malšina skausmą, sąnarių uždegimą, grąžina jiems lankstumą. Skausmo malšinimo poveikis bičių nuodais pasireiškia per keletą minučių ir gali išlikti iki 2–3 parų. Ir dar daug visko sužinojome apie bites.

Renginio dalyviai noriai bendravo, dalyvavo viktorinoje, teisingai atsakę į klausimus, gavo prizų. Taip pat renginyje dalyvavo ir Trakų krašto vietos veiklos grupės (VVG) vadovė Alvyda Kazakevičiūtė-Staniunaitienė, kuri supažindino su projektais, įgyvendinamais pagal Trakų krašto VVG vietos plėtros strategiją. VVG misija – skatinti pilietinės visuomenės, vietos valdžios ir verslo atstovų partnerystę VVG teritorijos gyventojų problemoms spręsti, atstovauti jų interesams, bendromis pastangomis didinti kaimo gyvybingumą, išsaugoti gyvenamosios aplinkos savitumą ir patrauklumą. Renginio dalyviai išsakė savo lūkesčius ir pageidavimus.

Dėkojame Juozui Norinkevičiui ir Alvydai Kazakevičiūtei-Staniunaitienei už naudingų žinių pateikimą, už meilę savo kraštui ir jo žmonėms!

Laima Franckevičienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių padalinio vedėja