Lietuvių mitologijos pasaulis

Trakų viešojoje bibliotekoje sausio 26 d. vyko popietė, skirta Norberto Vėliaus 85-osioms gimimo metinėms.

Lietuvos mitologijos studijos siejamos su vienu iš žymiausių lietuvių folkloristu, etnografijos rinkėju, etninės kultūros, baltų mitologijos tyrinėtoju, kraštotyrininku bei svarbiausiu Lietuvos kultūrinio sąjūdžio veikėju – Norbertu Vėliumi.

Jis taip pat siejamas su kraštotyros judėjimo atgaivinimu Lietuvoje. Nuo 1963 metų rengė pagarsėjusias kasmetines kompleksines ekspedicijas, kurios buvo ir tautiškumo ugdymo mokykla daugybei jaunų žmonių. Ekspedicijų metu rinko ir užrašinėjo tautosaką ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Rusijoje, Lenkijoje, iš kaimiškose vietovėse gyvenusių lietuvių.

N. Vėlius keliaudamas užrašė per 30 tūkstančių tautosakos kūrinių, kurie buvo svarbūs jo mitologijos studijoms. Dirbdamas Lietuvių literatūros ir tautosakos institute parašė ne vieną mokslinį darbą, nors tuometinės sovietinės struktūros visaip trukdė ir ribojo jo darbą. Būdamas labai aktyvus dalyvavo ir buvo daugelio universitetų, žurnalų mokslinių tarybų nariu. Jo iniciatyva buvo įsteigta Lietuvių etninės kultūros draugija ir Etninės globos taryba. Visų darbų suminėti neįmanoma – visi jie buvo svarbūs ir reikalingi.

Popietės metu apie N. Vėlių prisiminimais pasidalino trakietė Rūta Lukoševičiūtė. Jai teko garbė sutikti profesorių savo studijų metais, dalyvaujant Vilniaus universiteto folkloro ansamblyje „Ratilio“. Rūta ne tik sudainavo Kalėdinę dainą, bet ir papasakojo apie N. Vėliaus aistringą sugebėjimą suprantamai ir įdomiai aiškinti bei pasakoti tautosakos ir mitologijos kūrinius.

Susirinkusieji pasižiūrėjo dokumentinį filmą apie Norbertą Vėlių „Norbertas Vėlius. Čia ir ten“ (scenarijaus autoriai G. Beresnevičius ir A. Tarvydas).

Irena Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė