„Brailio slaptaraštisׅ“ rūdiškiečiams

„Brailio slaptaraštisׅ“ rūdiškiečiams

Sausio 18-ąją minėjome Pasaulinę Brailio dieną. Lietingas oras privertė pakeisti planus ir susitikimą surengti ne bibliotekoje, o Rūdiškių gimnazijoje. Kartu su Lietuvos audiosensorinės bibliotekos vyresniąja bibliotekininke tiflotyrai Audrone Gendviliene susitikimą ir edukaciją apie Brailio raštą suorganizavome trečiokų klasei (mokytoja Filomena Grambienė).

Pasaulinė Brailio diena (sausio 4 d.) saugo prisiminimą apie žmogų, kuris pasaulio neregių bendruomenei sukūrė raštą ir yra minima per Luji Brailio gimimo dieną.

Luji Brailis gimė 1809 m. sausio 4 dieną Prancūzijoje, amatininko šeimoje. Būdamas trejų metų, per nelaimingą atsitikimą tėvo dirbtuvėje, su aštriu instrumentu sužalojo sau akis, o vėliau – dėl kilusių komplikacijų – prarado regėjimą. Tolesnis vaiko likimas anais laikais nieko gera nežadėjo. Tačiau „šita Prancūzijos balniaus šeimos nelaimė, kad ir kaip keista, atnešė laimę viso pasaulio akliesiems“, – rašė V. V. Toločka knygoje „Skaitantys pirštai. Aklųjų rašto istorijos apybraiža“.

Brailis raštą išrado 1829 m., Paryžiuje, Aklųjų institute. Šis raštas – ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. 1837 m. išspausdinta pirmoji knyga Brailio raštu – „Prancūzijos istorija“. Nuo 1878 m. Brailio raštas priimtas visame pasaulyje. Brailio abėcėlę lietuvių kalbai 1927 m. pritaikė aklųjų ir kurčiųjų švietimo pradininkas Lietuvoje Pranas Daunys.

Dirbtuvių metu vaikai susipažino su Brailio rašto istorija, sužinojo, kokiu būdu reikia skaityti šį raštą ir kokios priemonės tam reikalingos. Sužinojo apie Brailio rašto pritaikymą lietuvių kalbai, knygų spausdinimo Brailio raštu pradžią Lietuvoje, dabartinę leidybą ir patys rašė trumpą tekstą bei piešė, naudodamiesi tam skirtomis specialiomis priemonėmis. Vaikai turėjo galimybę pamatyti ir paliesti knygas, skirtas nematantiems žmonėms.

Susitikimo metu gauta informacija privertė susimąstyti, kokie esame laimingi, kad matome ir turime sveikas akis. Todėl labai svarbu skirti akims ypatingą dėmesį ir saugoti jas kasdien, ribojant laiką, leidžiamą prie kompiuterio, televizoriaus ir telefono, saugant jas nuo ultravioletinių saulės spindulių, blogo apšvietimo ir stiprios šviesos.

 

Danguolė Paliulienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių padalinio vyr. bibliotekininkė

 

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt