Adventinė popietė Bijūnų bendruomenės rate

Adventas – tai susikaupimo, apmąstymo ir džiugaus laukimo metas. Gruodžio 8 d. Bijūnų bibliotekoje lankytojai gausiai susirinko pabūti kartu, pabendrauti, prisiminti senuosius papročius, burtus. Bibliotekininkė Irena ir šauniosios Bijūnų bendruomenės šeimininkės paruošė nuostabų adventinių patiekalų stalą. Prieš tai, gruodžio 3 d., bibliotekoje vaikai ir jaunimas pynė adventinius  vainikus, kuriais pasigrožėti galima iki gruodžio 31d. Tad visi susirinkusieji džiaugėsi jaukia ir šventiška atmosfera.

Šventę pradėjo Aukštadvario bažnyčios vargonininkė  Gabrielė Dzencevičiūtė. Jos atliekamos adventinės ir kalėdinės giesmės visus užbūrė, suteikė šventei nuostabią  nuotaiką. Bibliotekininkė papasakojo apie adventinio vainiko prasmę, buvo uždegtos dvi žvakės: pirmoji – vilties, atroji –išganymo. Artėjant Kūčioms, likusiais sekmadieniai bus uždegtos trečioji ir ketvirtoji – džiaugsmo ir meilės žvakės. Visi kartu sudainavome dainą „Kalėdų rytą rožė inžydo“.

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos kultūrologė Rita Balsevičiūtė papasakojo apie adventą, vainiko rato prasmę ir kūčių stalo svečius. Bijūnų krašto vyriausia „gaspadynė“ Salomėja Lukšienė, vasario mėnesį sulauksiantį 90-ojo jubiliejaus, pristatė senovinių adventinių patiekalų „Sladuchos“ (saldės) ir „Cviklienės“ (rasalo) receptus, papasakojo apie kitus adventinius patiekalus, gamintus prieš 80 metų.

Šventės metu dainavo Bijūnų ansamblio moterys: Nijolė Mitkevičienė, Anastazija Karpičienė, Elena Račkauskienė, Nijolė Jankauskienė bei Onuškio Donato Malinausko gimnazijos mokytojos Nijolė Česnulevičienė ir Gražina Kulbickienė.

Buvęs Aukštadvario Regioninio parko direktorius Vaclovas Plegevičius papasakojo apie unikalią Bijūnų kaimo gamtą ir vienintelį Lietuvoje, vandens lygį keičiantį apie 2 metrus per metus, Dapų ežerą. Buvęs Čižiūnų kaimo gyventojas Julius Buividavičius papasakojo apie adventinius papročius Čižiūnų krašte.

Vėliau prasidėjo adventiniai burtai, apie kuriuos pasakojo ir pristatė Rita, Vaclovas, Nijolė, Irena. Buvo pasakojama apie seniausią burtą – „Ponas  Dievas ateina“. Darant šį burtą traukiamas šiaudas, iš kurio pranašaujama. Į ateitį žiūrima pro „dzerkolą“. Taip pat buvo parodyti tokie burtai kaip „Batų nekojimas“, „Žiedo skandinimas“, „Kleckų (kučiūkų) dėjimas ant slenksčio“, „Ateities spėjimas apverčiant lėkštelę“, „Ateities spėjimas iš rato su kačerga“, „Malkų nešimas“, „Šluotražio šakučių skaičiavimas“, „Tvoros štankietų apglėbimas“, „Šunų klausymas“, „Vaško liejimas ir pranašavimas“, „Burtas merginai, norinčiai greitai ištekėti, naudojant spragilą“.

Visiems užsidegus vaškines senovines grabnyčių žvakes ir tamsoje sudainavus dainą „Vai žiba žiburėlis“ net šiurpuliukai per širdį nuėjo, kaip šventa ugnelė visus suvienijo.

Renginyje dalyvavo Aukštadvario gimnazijos moksleiviai – mergaitės noriai būrėsi įvairiais burtais, o mažiausieji Aukštadvario darželio-mokyklos Bijūnų mišrios grupės vaikučiai kartu su mokytoja Mile Blaževičiene ir auklėtoja Jadvyga Šareikiene dar ir rytojaus dieną dalinosi įspūdžiais apie advento vakarą.

Geriausios emocijos lydi  nuoširdžiai bendraujant ir vaišinantis, dalinantis receptais prie bendro vaišių stalo. Bijūnų biblioteka nuoširdžiai dėkoja partneriams: Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai, kultūrologei Ritai Balsevičiūtei, Bijūnų bendruomenei, Aukštadvario ir Onuškio Donato Malinausko gimnazijų Jaunųjų Miško Bičiulių būreliams, Aukštadvario bažnyčios vargonininkei Gabrijielei Dzencevičiūtei ir visiems kitiems, dalyvavusiems ir prisidėjusiems prie šios gražios ir prasmingos šventės organizavimo. Labai svarbu, kad mūsų senosios tradicijos, bei papročiai nebūtų pamiršti ir gyvuotų dar šimtmečius.

Reportažą apie adventinę popietę Bijūnų bibliotekoje filmavo ir TV3 televizija. Žinių korespondentė Edita Vežbickaitė informavo, kad jį išvysti galėsime gruodžio 23 d. TV3 žiniose.

Irena Stankevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Bijūnų padalinio vyr. bibliotekininkė