80 žingsnių iki šiandien

80 žingsnių iki šiandien

Šiemet kovo 19 d. Trakų viešoji biblioteka minėjo garbingą jubiliejų – aštuonis dešimtmečius meilės bei atsidavimo knygoms ir skaitytojams. Bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė, kelis metus savo galvoje brandinusi idėją išleisti knygą apie biblioteką, o prieš dvejus metus su komanda pradėjusi realius darbus, pavertė ją kūnu – gimė 80 prasmingo gyvavimo akimirkų, sugulusių į dar spaustuvės dažais kvepiančius knygos puslapius. Visuomenei knyga „80 žingsnių iki šiandien“, skambant muzikos garsams, aksominiam aktorės Vaivos Mainelytės balsui ir aidint sveikinimų kalboms, pristatyta spalio 1 d.

Apie knygą

Pirmiausia, knyga skirta skaitytojui. Pažinti. Patirti. Pajusti. Ši knyga, anot sudarytojų, yra pirmas bandymas viešai apžvelgti, apibendrinti, prisiminti bei susisteminti bibliotekos istoriją, o jos nežinantiems priminti, kad Trakų biblioteka, išsaugojusi savo savitumą, pilna naujovių ir iššūkių. Tai 80 Trakų viešosios bibliotekos gyvavimo akimirkų, kurios parašytos pasitelkus iki šiol neskelbtą bibliotekos metraščių, kronikų archyvą, ataskaitas, duomenis papildant autentiškais buvusių ir esamų darbuotojų prisiminimais, juos iliustruojant vaizdiniais dokumentais, nuotraukomis, citatomis, laikantis nuoseklesnio chronologinio pateikimo. Knyga supažindina su aštuoniasdešimties metų akimirkomis: nuo bibliotekos įsikūrimo istorijos, okupacijos metų, Lietuvos nepriklausomybės atgavimo iki šiandien vykdomų projektų bei veiklų. Tai iš atskirų detalių sudėliota mozaika, kurioje telpa: biblioteka, laikmetis, skaitytojo santykis su knyga, modernėjantis šių dienų pasaulis. Sklaidydamas knygos puslapius, skaitytojas gali pajausti ir suprasti, kuo biblioteka „kvėpuoja“, kaip ji keitėsi ir modernėjo, tačiau visuomet išliko vienas svarbiausių kultūros židinių rajone. Taip pat knyga skirta ir bibliotekininkui plačiąja prasme – semtis gerosios patirties pavyzdžių bei susipažinti su vykdoma veikla, ir, be abejo, kiekvienam Trakų bibliotekos darbuotojui – juk knygoje sugulė dalis jų gyvenimo: sukauptos patirtys, priimti iššūkiai, įgyvendintos idėjos, branda.

Renginio akimirkos

Visuomenei knyga pristatyta spalio 1 d., skambant Trakų meno mokyklos mokytojo Ričardo Čupkovo ir mokinių muzikos garsams, teatrališkiems aktorių Vaivos Mainelytės, Ramučio Rimeikio, Algimanto Būtvilo balsams literatūrinės kompozicijos „Mindaugas“ metu bei aidint linkėjimams: po direktorės D. Banevičienės prakalbos, gražų sveikinimo žodį tarė Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, renginio pabaigoje linkėjimų negailėjo knygos leidėjas, spaustuvės „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas ir kiti svečiai.

Modernios scenografijos fone, scenoje skambėjo 1940 m. kovo 19 d. Trakų bibliotekos steigimo ir jos vadovo skirimo įsakymas, savo prisiminimais dalinosi dvi buvusios darbuotojos: Julija Pulokienė ir Nijolė Dambrauskaitė, bei vis dar besidarbuojanti – Elena Žilinskienė. Julija Pulokienė, išdirbusi Trakų bibliotekoje įvairiose pareigose net 33 metus, puikiai išmananti įvairias bibliotekos darbo sritis, atskleidė, kokie pokyčiai labiausiai įsirėžė jos atminty. Nijolė Dambrauskaitė, 33 m. paskyrusi bibliotekos fondų komplektavimui, supažindino su šio fondo veikla bei kaita. Elena Žilinskienė, išdirbusi net 42 m., savo kelią pradėjusi Trakų bibliotekoje kaip bibliografė, tęsė tapdama ir iki šiol būdama Tiltų filialo vedėja, atsidavusi kraštotyros veiklai ir išleidusi 2 leidinius: „Gimtieji Tiltai ir jų žmonės“ (2004) bei „Tiltų kaimai šimtmečių kaitoje“ (2015), renginio metu supažindino su kraštotyra ir paatviravo, ką kraštotyra reiškia tiek jos, tiek bibliotekos gyvenime. Buvo prisimintos ir jau anapilin pastaraisiais dešimtmečiais iškeliavusios kolegės. Pagerbti bibliotekos bičiuliai: prof. Bronius Genzelis, ambasadorė, Trakų garbės pilietė dr. Halina Kobeckaitė, mons. Vytautas Pranciškus Rūkas. Scenoje perskaityta reikšminga prof. B. Genzelio citata: „1940 m. bibliotekos įsteigimas Trakuose byloja apie tarpukario Lietuvos vyriausybės požiūrį į kultūrą: nepraėjus nė metams, atgavus Trakus, juose buvo įkurta biblioteka. Šie dalykai svarbūs, saugant istorinę atmintį.“ Į sceną iškviesti ir aplodismentais bei gėlių žiedais apdovanoti knygos sudarytojai: Danguolė Banevičienė, Rasa Selickaitė, Loreta Maliužinaitė, Edita Kairaitienė, Julija Pulokienė, Jolanta Abucevičienė, spaustuvės „Slinktys“ vadovas J. Žitkauskas.

Excitus acta probat 

Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie knygos „80 žingsnių iki šiandien“ rengimo ir išleidimo bei dalyvavusiems knygos sutiktuvėse. Jūsų palaikymas, įvertinimas, ištartas šiltas ir padrąsinantis žodis mums itin reikšmingas bei inspiruojantis tolimesniems darbams. Sklaidant knygos puslapius, linkime kiekvienam atrasti kažką įdomaus ir nuspręsti, kas jam yra biblioteka. Knygą skaitytojai galės rasti kiekviename Trakų viešosios bibliotekos filiale.

Tariame ačiū renginio partneriui – Trakų kultūros rūmams, bei rėmėjui – Trakų rajono savivaldybei, parėmusiai knygos išleidimą.

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt