„Vasaros skaitymai“ apie Žygimantą Augustą ir Barborą Radvilaitę

Rugpjūčio 7 d. Tiltų bibliotekoje tęsėme „Vasara su knyga“ skaitymus. Pasirinkome knygas, skirtas Lietuvos istorijai pažinti.

Prieš 500 metų rugpjūčio 1 d. gimė Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas. Barboros Radvilaitės tiksli gimimo data nėra žinoma, spėjama, kad tai galėjo būti 1520 m. gruodžio 7 d. arba vėlesni metai. Artėjant jubiliejams, rašytojai sukūrė kelias naujas knygas vaikams. Mokomosios literatūros leidykla „Šviesa“ išleido Viltarės Jasinskytės ir Andrejaus Ryčkovo knygą „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“, kuri supažindina su devynmečio Žygimanto Augusto įšventinimo į Lietuvos didžiuosius kunigaikščius ceremonija, o vaikus kviečia atlikti tam tikras užduotis, išrinkti teisingą atsakymą, jį įrašyti į slaptų raidžių puslapį ir iššifravus slaptaraštį sužinoti, kaip ta ceremonija vyko. „Flintas“ išleido Dainos Jegelevičiūtės-Biekšienės knygą „Barbora Radvilaitė. Rūmų paslaptys“ apie jos neilgą, bet įdomų ir jaudinantį gyvenimą, legenda tapusią jos ir Žygimanto Augusto meilę, kuri nugalėjo visas kliūtis. Po jų slaptų vedybų, Barbora buvo karūnuota karaliene, o Žygimantas Augustas, jos jaunos netekęs, gedėjo iki gyvenimo pabaigos. Ši graži meilės istorija perduodama iš kartos į kartą, žadina pačius tauriausius jausmus. Lietuvos valdovų rūmai, kuriuose gyveno Lietuvos valdovai, taip pat ir Žygimantas Augustas, aprašyta Nelės Kostinienės ir Živilės Mikailienės knygoje „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“, kurią išleido leidykla „Tikra knyga“.

Popietėje dalyvavusios mergaitės buvo supažindintos su šiomis knygomis, įdėmiai klausėsi skaitomų ištraukų ir džiaugėsi galėdamos pasimatuoti valdovų karūnas.

Elena Žilinskienė

Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė