Vaikų vasaros stovykla Lentvario bibliotekoje

Liepos 20–31 dienomis Lentvario miesto bibliotekoje šurmuliavo vaikų stovykla „Būk besidomintis, unikalus ir kūrybiškas“. Stovyklą finansavo Trakų rajono savivaldybė pagal vaikų socializacijos programą. Tai buvo dviejų savaičių trukmės dieninė vaikų stovykla, kuri vyko bendradarbiaujant su Lentvario kultūros rūmais. Dešimt vaikų pirmą dienos dalį rinkdavosi į kultūros rūmus įvairioms veikloms, o po pietų į biblioteką. Svarbiausia veikla bibliotekoje buvo keramikos užsiėmimai. Juos vesti ir mokyti keramikos meno paslapčių maloniai sutiko profesionali keramikė Jurgita Radžiūnaitė. Menininkė yra baigusi Vilniaus dailės akademiją, keramikos specialybę. Nuo 2005 metų dirba viešojoje įmonėje ,,Vilniaus puodžių cechas“, o nuo 2010 metų yra klubo ,,Dvaro meistrai“ narė. Daug metų dalyvauja įvairiuose meniniuose projektuose, renginiuose, mugėse. Trakuose menininkė turi savo dirbtuves, moko vaikus ir suaugusius keramikos meno paslapčių.

Pirmo susitikimo metu keramikė vaikus supažindino su keramikos menu, paaiškino, iš kur ir kaip gaunamas molis lipdymo darbams, kokios jo rūšys, kokia eiga vyksta keramikos dirbinio gavimas, kokioje temperatūroje degamas darbelis. Gavę molio gabalą ir kočėlą vaikai smagiai kibo į darbą. Pirmą dieną gamino paprasčiausią lėkštelę. Mažiausiems reikėjo pagalbos, kad pavyktų nei per stora, nei per plona. Mat per plona gali sutrupėti, o stora nespės laiku išdžiūti. Nulipdę lėkšteles vaikai džiaugėsi ir užrašę savo inicialus ėmėsi darbelius dažyti.

Per antrą užsiėmimą keramikė pamokė, kaip panaudojant raštuotą ar nertą audinį atspausti ant molio norimą raštą. Vaikai gamino įvairius lelijų ir lotosų žiedus, juos nudažė. Kito susitikimo metu stovyklautojai kūrė puodelius, o ketvirtą dieną keramikė pasiūlė lipdyti įvairias figūras. Vieni sugalvojo lipdyti undinėles, kiti gyvūnus, slibinus. Mažiausias stovyklautojas lipdė slieką. Dirbant atsiskleidė vaikų meniniai gebėjimai. Na, o paskutinio užsiėmimo metu menininkė atėjo su glėbiu lauko gėlių ir pamokė, kaip ant molio daryti augalų atspaudus. Pirmieji vaikų kurti darbeliai baigiantis stovyklai jau buvo išdžiuvę ir keramikės išdegti, tad vaikai be galo džiaugėsi gavę juos dovanų. Be to, menininkė įteikė vaikams keramikos mokymų dalyvio diplomus.

Be keramikos užsiėmimų vaikai stovyklos metu turėjo galimybę klausytis bibliotekininkių skaitomų pasakų ir piešti jų herojus, užsiimti darbelių iš antrinių žaliavų gamyba – gamino iš sunaudoto tualetinio popieriaus ritinėlių katinus, darė atvirukus iš džiovintų gėlių ir lapų, kūrė Lentvario miesto planą – žymėjo savo gyvenamas gatves ir net namus, piešė stovyklos plakatus, žaidė stalo žaidimus. Vaikams buvo pasiūlyta kompiuterinė viktorina apie Lietuvą, kur sužinojo daug naujų negirdėtų dalykų.

Pabaigę darbelius vaikai galėdavo žiūrėti pamėgtus animacinius filmukus ar pasėdėti su virtualiais akiniais, o pavalgę pavakarius keliaudavo namo.

Stovyklos metu vaikai ne tik sužinojo apie keramikos meną, bet ir išmoko patys lipdyti. Taip pat viktorinų metu pagilino žinias apie Lietuvą. Vaikai dvi savaites buvo užimti įdomia veikla saugioje aplinkoje, kur mokėsi dirbti ir žaisti kartu, padėti vienas kitam, darniai bendrauti.

Dėkojame keramikei Jurgitai Radžiūnaitei, skyrusiai dėmesio ir laiko mokant vaikus keramikos paslapčių.

Violeta Pupelienė

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė