Vaikams komiksas – artimas ir įdomus

Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės „Nauja realybė – naujos formos“, vykusios balandžio 23–29 dienomis, renginių ciklą Lentvario bibliotekoje baigė nuotolinis susitikimas per „Zoom“ programą „Nepaprastos istorijos su Greta Alice“.

Greta Alice (tikr. Greta Liekytė) – iliustratorė, komiksų autorė, išleidusi užduočių ir komiksų knygą „Ne muziejaus batai“ (2018). Menininkė, atidarydama komiksų parodą, pasakojo, kad kiekvienas kūrinys – atskira paveikslėlių istorija. Jaunoji menininkė yra sukūrusi gausybę iliustracijų Lietuvos mylimiausių rašytojų knygoms, tokioms kaip: Tomo Dirgėlos „Užkeiktoji pono Kuko knyga“, Evelinos Daciūtės „Diena, kai nieko nenutiko“, Ignės Zarambaitės „Emilio laiškas“ ir „Slapta laiškų rašymo agentūra“ bei daugeliui kitų. Iliustravusi daugiau nei trisdešimt knygų vaikams. Taipogi Greta moko vaikus bei paauglius komiksų paslapčių savo Komiksų laboratorijoje, be to, aktyviai veda kūrybinius skaitymus moksleiviams kartu su neformalaus ugdymo erdve „Vaikų žemė“. Komiksus mylinti, skaitanti ir pati kurianti, G. Alice daug informacijos galėjo pateikti ir nuotolinio susitikimo metu.

Komiksas – istorija, išreikšta paveiksliukais su trumpais žodiniais paaiškinimais, pokalbiais. Tradiciškai komiksais vadinamos nedidelio formato komiksų knygelės, kuriose būna daug veiksmo. Nuėjęs į knygyną, negali įsigyti komiksų knygų, išskyrus „Donaldą“. Iš tiesų, komiksai pasaulyje atsirado labai seniai, iki rašytinių laikų, yra komiksų, skirtų vaikams. Nors paskutiniu metu daugėja rašančių komiksų knygų, pavyzdžiui, Jurga Vilė, Lina Itagaki „Sibiro Haiku“. Šis kūrinys yra įvertintas ir išverstas į kitas kalbas.

Susitikime dalyvavo Lentvario pradinės mokyklos mokiniai. Paklausus, kas skaito komiksus, iškilo rankos, ir vaikai pradėjo vardinti, kokius skaito komiksus. Populiariausi: „Donaldo“, „Žmogaus voro“ ir kt. Vaikai traukė komiksų knygas ir rodė ekrane. Susirinko tikri komiksų gerbėjai. Greta susitikimo metu skatino vaikus kurti komiksus, prieš tai supažindinus su komiksų rūšimis. Paaiškino, kaip sukurti personažą. Ne tik pasakojo, bet ir praktiškai rodė, piešė, spalvino, kalbino vaikus ir įtraukė į komiksų pasaulį. Viso susitikimo metu vaikai buvo įtraukti ir aktyviai bendravo. Norėjo išsakyti savo pastebėjimus, klausinėjo, domėjosi. Pasirodo, kad komiksui sukurti reikia geometrinių figūrų, kurias galima paversti herojais. Komikso personažai turi būti atpažįstami iš formos, taip pat svarbu tam tikri akcentai: akiniai ir kt. Vertėtų net scenarijų susikurti, prieš pradedant komiksą kurti. Vaikai iš siūlomų vaizdų kūrė savo komiksus.

Dalyvavusiems vaikams komiksas buvo artimas ir įdomus.

Dalia Bagdžiuvienė

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja