Užburiantis knygos pasaulis

Balandžio 2 d. minėjome Tarptautinę vaikų knygos dieną. Tad, bendradarbiaudami su Paluknio filialo vyr. bibliotekininke Danute Nekulsian, priešmokyklinio amžiaus vaikučiams surengėme popietinius knygos skaitymus. Pasijungusi nuotoliniu būdu, bibliotekininkė popietės pradžioje papasakojo vaikams apie Vaikų knygos dienos atsiradimą, jos ištakas, organizuojamus renginius ir parodas. Su vaikais bandėme suskaičiuoti, kiek perskaitytų pasakų jie prisimena ir kurios labiausiai patinka. Po to bibliotekininkė skaitė vaikams Vytauto V. Landsbergio knygos „Kaip pelytė Zita žmogumi pavirto“ ištrauką.

Vaikučiai labai įdėmiai klausėsi skaitomos knygos ištraukos apie tai, kaip pelytė Zita ir tarakonas Dzioba atlieka daugybę žygdarbių: išlaisvina Zitos tėvelius, nugali katiną Mickų ir svarbiausia – išgelbsti pasaulį nuo teroristų bombos. Vaikučius labai sudomino šios knygos veikėjai ir įvykiai, tad sekančias knygos dalis skaitėme patys ir išsiaiškinome, ką rašytojas šia istorija nori mums atskleisti. Rašytojas labai aiškiai, o ne vien užuominomis, išsako gyvenimo vertybes, smerkia įvairias ydas, žmogiškas silpnybes, skatina atsikratyti baimės ir ryžtingai pasipriešinti blogiui ir kaip pelytė Zita, būdama dar visai maža ir kiek užsispyrusi bei savanaudiška, augdama keitėsi ir brendo. Kaip palaipsniui jos baimė virto didele narsa bei ryžtu, o svajones papildė pažinimas, patirtis ir išmintis. Patrauklūs ir kiti veikėjai – tarakonas Dzioba, varnas Krankaitis, burtininkė žiurkė Liolia, bankininkas Antanas Žmogelis su savo silpnybėmis, liūdnasis Narcizas, katinas Mickus ir kiti. Vaikučiai klausėsi skaitomos istorijos ir svarstė, kokiu knygos herojumi labiausiai norėtų būti.

Taip vaikučiai buvo supažindinti su gražia minima data ir išgirdo nuostabią bei pamokančią lietuvių autoriaus sukurtą istoriją apie pelytę Zitą ir jos žmogiškąsias savybes.

Ala Židanavičienė

Paluknio „Medeinos“ gimnazijos priešmokyklinio ugdymo pedagogė