Trakų krašto istorija – menininko V. Žemaičio fotoobjektyve

„Jei Tu eisi per gimtąją šalį

Nuo pat jūros lig Vilniaus kalvų,

Tu užsuk į šį grožio kampelį,

Kur vadinas Senų Trakų vardu.“

(Vytautas Žemaitis)

Sausio 28 d. į Senųjų Trakų biblioteką sugūžėjo visas pulkas svečių. Tą dieną vyko susitikimas su mūsų kraštiečiu, fotografu, žurnalistu, Trakų literatų brolijos „Aukuras“ nariu, kūrybingu ir aktyviu visuomenininku – Vytautu Žemaičiu.

2019 m. V. Žemaitis šventė 70-metį – ta proga buvo išleista Onos Trepuilaitės-Virginavičienės knyga „Gyvenimas su fotoaparatu“, pasakojanti apie menininko praeitą ilgą kelią siekiant savo tikslų. V. Žemaitis visą gyvenimą paskyrė Trakų kraštui. Per kiekvieną svarbiausią renginį galime pamatyti jį ne tik fiksuojantį fotoaparatu įdomiausius momentus, bet ir deklamuojantį savo kūrybos eilėraščius. Daug metų fotokorespondentas atidavė spaudai: „Trakų žemei“, „Vorutai“, „Žaliajam pasauliui“, „Bičiulystei“, „Galvei“, taipogi surengė ne vieną fotoparodą. Viena iš paskutinių parodų „Skiriu Jums... tylą“ 2019 m. buvo eksponuojama Lietuvos Respublikos Seime.

Fotografo ir žurnalisto veikla neliko nepastebėta. Fotomenininkas gavęs nemažai apdovanojimų: 2010 m. apdovanotas Trakų rajono savivaldybės Vytauto Didžiojo II laipsnio diplomu ir medaliu, 2013 m. – Lietuvos Respublikos Seimo, Trakų rajono savivaldybės ir kitų rajonų organizacijų padėkomis.

Šventės metu susibūrė Senųjų Trakų Kęstučio ir Andžejaus Stelmachovskio pagrindinių mokyklų mokiniai su mokytojomis, bendruomenės narės. Garbus svečias karaimas Romualdas Tinfavičius ne tik pasveikino savo kolegą, ilgametį draugą, bet ir skyrė eilių bei atvežė dovanų Senųjų Trakų gyventojams. V. Žemaitis pasidalino savo kūryba, tuo tarpu vaikai atsilygino muzikiniais kūriniais. Evaldas Zaikauskas akordeonu grojo „Etiudą“, Ana Baranovska smuiku griežė „Polonezą“, o Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos 5–6 klasės mokinės atliko kūrinius dūdelėmis. Šventės metu skambėjo sveikinimai V. Žemaičiui jubiliejaus proga, tryško juokas, neblėso šypsenos žmonių veiduose.

Didžiuojamės savo kraštiečiu, fotokorespondentu, literatu ir, svarbiausia, nuoširdžiu žmogumi – Vytautu Žemaičiu. Linkime menininkui neišsenkančio ryžto, geros kūrybos ir puikios sveikatos. Ačiū visiems padėjusiems bibliotekoje sukurti šventę.

Agnieška Uscilienė

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė