Tarptautinė vaikų knygos diena (savaitė) kitaip

Minima nuo 1967 metų, Lietuvoje nuo 1993, Tarptautinė vaikų knygos diena – išskirtinai džiugi, šviesi ir reikalinga diena. Visiems žinoma, kad jos minėjimas susijęs su danų pasakoriumi, žymiojo Hanso Christiano Anderseno, vardu. Balandžio 2-ąją dieną – H. CH. Anderseno gimimo dieną – vyksta vaikų literatūros renginiai, rengiamos parodos, susitikimai su vaikų knygos rašytojais, įvairios viktorinos, ekskursijos bibliotekose, garsiniai knygų skaitymai ir kitokia veikla.

2020 m. Vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Slovėnijos skyrius, plakato autoriai – du H. Ch. Anderseno premijos laureatai, o teksto – rašytojas Peteris Svetina, kurio vieną ištrauką labai norisi pacituoti: „...yra žodžių alkis – tai tarsi siela būtų tuščia, abejinga, pasipūtusi. Tie, kuriuos graužia toks alkis, nesupranta, kad jų siela sustirusi iš šalčio. Nesuvokia, kad patys praeina pro save, prasilenkdami su savastimi. Dalis pasaulio pabėga nuo jų, taip niekada ir nepastebėta. Šitokį alkį tegali numalšinti eilėraščiai ir apysakos.“

Rūdiškių biblioteka ruošėsi šiai dienai jau gerą mėnesį, planuodama surengti kelioms klasėms edukacines dirbtuves ir gaminti nepaprasto grožio Shiori ningyō – japoniškos lėlės knygos skirtukus, kartu paminint Japonijos diplomato Č. Sugiharos metus. 2020-ieji juk yra ir jo metai. Susitikimą perkėlėm tolimesnei ateičiai, nes visus mūsų planus sujaukė „ponas Karantinas“, kurio metu bibliotekų durys liko užvertos lankytojams. Teko suktis iš padėties. O idėją mūsų veiklai padiktavo Peterio Svetinos žodžiai: „Numalšinti žodžių alkį“. Mūsų laikais tai nėra sunku. Pasitelkusios į pagalbą telefoną, darėme vaizdo įrašus ir nuo pirmadienio (kovo 30 d.) iki penktadienio juos galėjo girdėti ir matyti visi mūsų draugai. Tarptautinė vaikų knygos diena virto Tarptautinės vaikų knygos dienos savaite.

Skaitymui pasirinkome H. CH. Anderseno pasaką „Coliukė“, vieną iš rašytojo ankstyvosios kūrybos pasakų, pirmą kartą paskelbtą 1835 metais. Nuo pirmadienio iki penktadienio kėlėme nufilmuotus garsinio skaitymo vaizdo įrašus į socialinę Rūdiškių bibliotekos Facebook paskyrą ir sulaukėme labai didelio palaikymo, padrąsinančių ir šiltų žodžių, daug pasidalinimų ir patiktukų. Nemenkas iššūkis skaityti garsiai ir būti filmuojamoms. Mūsų skaitymo komanda – Laima Franckevičienė, Nijolė Vėlyvienė, Danguolė Paliulienė – iššūkių ir naujovių nebijo, pabandyti buvo verta. Dabar drąsiai galime pasakyti, tokių veiklų bus ir daugiau. Laukite tęsinio…

Danguolė Paliulienė

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė