Šypsena ir juokas – svarbūs rudens palydovai

Šypsena ir juokas – svarbūs rudens palydovai

Kūrybinės dirbtuvės „Rudens fantazija“, kurias organizavo Bražuolės biblioteka, buvo skirtos paminėti Tarptautinę šypsenos dieną bei sutelkti lankytojus bendram ir maloniam laiko praleidimui. O kas  gali geriau praskaidrinti ūkanotą rudens dieną už šypseną? Visi puikiai pažįstame tą nuostabų jausmą, kurį žmonėms sukelia šypsena perauganti į  juoką.

Ar žinote, kad juokas iš tiesų yra nepaprastai naudingas mūsų sveikatai?“ – tai buvo pagrindinis klausimas užduotas dirbtuvių dalyviams. Atlikti tyrimai rodo, kad juokas naudingas ne tik psichinei ir emocinei, bet ir fizinei žmogaus sveikatai. Reguliarus juokas, pasirodo, yra toks pats naudingas kaip ir geras maistas, sportas ar miegas. Visi žinome, kad juokas mažina stresą, tačiau jis taip pat mažina cukraus kiekį žmogaus organizme, degina kalorijas ir padeda mums gyventi ilgiau.

Kol Bražuolės lopšelio-darželio vaikučiai buvo užsiėmę šypsenų kūryba ant kartoninių veidų, bibliotekininkė tęsė pasakojimą apie juoko naudą:

Juokas – gera emocinė sveikata. Jis gal ir nepanaikina, tačiau gerokai sušvelnina visas neigiamas emocijas ir atitraukia nuo jų dėmesį.
Juokas padeda tobulėti. Humoras sudėtingomis aplinkybėmis padeda į problemas pažvelgti ne kaip į neįveikiamą kliūtį, o kaip į galimybę išmokti ko nors naujo. Taip mąstydami skatiname save tobulėti ir veiksmingiau spręsti problemas.
Socialinė juoko nauda. Ar esate pastebėję, koks užkrečiamas yra juokas? – taigi juokdamiesi skatinsite tai daryti ir aplinkinius, kartu kelsite bendrą nuotaiką, palaikysite gerus tarpusavio ryšius su artimaisiais.
Juokas padeda širdies darbui. Juokiantis suaktyvėja kraujo apytaka ir stiprėja kraujagyslės, o tai sumažina širdies priepuolių ir kitų kardiologinių ligų riziką.

Juokas atpalaiduoja raumenis. Dar 1979-aisiais išleistoje profesoriaus Normano Cousinso knygoje „Ligos anatomija“ teigiama, kad juokas sumažina raumenų įtampą ir jie lieka atsipalaidavę iki 45 minučių.
Juokas padeda kvėpavimui. Juokiantis iš plaučių išvaroma daugiau oro nei įprastai – taip jie tarsi išvalomi. Todėl juokas itin naudingas sergantiesiems astma ar turintiesiems su kvėpavimu susijusių negalavimų.
Juokas – mankšta. Tikrai esate patyrę, kai nuo juoko pradeda skaudėti pilvą – tai akivaizdžiausias įrodymas, kad juokiantis dirba pilvo raumenys.
Juokas stiprina imuninę sistemą. Juokiantis organizme dauginasi antikūnus gaminantys baltieji kraujo kūneliai, taigi kuo daugiau juokiatės – tuo daugiau gaminate „priešnuodžių“  organizmą atakuojantiems įvairiems virusams. Kas labai aktualu šiuo lietingų laikotarpiu.

Sukurti besišypsantys veidai sugulė ant grindų, o vaikai ėmėsi sudėtingesnio darbo. Iš daržovių ir kitokių rudens dovanotų gėrybių meistravo laivelius ir jų gyventojus, kūrė istorijas apie laivų keliones į tolimąsias šalis ir pasaulius. Bendras darbas, gera nuotaika, nuoširdi šypsena – geriausias energijos užtaisas.

Beje, ne vienas pasaulinis tyrimas parodė, kad suaugusieji juokiasi per mažai: vidutinis keturmetis juokiasi 300 kartų per dieną, o vidutinis 40-metis – tik keturis. Taigi imkime pavyzdį iš savo mažųjų, nustokime liūdėti, atsipalaiduokime ir bent retkarčiais gerai nusijuokime! Mes su vaikais, apsilankiusiais Bražuolės bibliotekoje, rekomenduojame – jausitės kur kas geriau!

Teresa Kislė,

Trakų viešosios bibliotekos Bražuolės filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt