Šiaurės šalių literatūros savaitė – šiaurietiškom sąlygom

Kaip mes jos kasmet laukiam, ruošiamės ir nekantraujam susitikti – rytinių, dieninių ar vakarinių – skaitymų metu. Realybė diktuoja sąlygas, tad 2020 metais ji kitokia, uždara, pažymėta pandemijos atspalviu, tad ir minėjom ją kitaip.

Visiems, primiršusiems apie Šiaurės šalių literatūros savaitės istoriją ir tikslus, parengėme virtualią viktoriną, kuri priminė, kad pagrindinė tokios savaitės idėja – skaityti ir klausytis istorijų iš Šiaurės šalių autorių knygų. Pirmą kartą ji surengta 1997 metais, o viena iš savaitės tradicijų – parašyti kreipimosi tekstą bei išleisti plakatą. Kasmet ta garbė tenka vienam iš itin nusipelniusių Šiaurės šalių rašytojų. 2019 metais mūsų vaikų rašytojui Kęstučiui Kasperavičiui buvo suteikta tokia garbė. Garsiniuose skaitymuose kiekvienais metais dalyvauja daugiau kaip 200 000 žmonių.

Taigi, lapkričio 9 dieną, atėjus (JAU!!!) 46-ajai metų savaitei, mes ir vėl – skaitėme, šį kartą – virtualiai. Dažniausiai, skaitymui su vaikais, pasirenkame ištrauką iš A. Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“, tenesupyksta kiti labai gerbiami Šiaurės šalių rašytojai, na, tiesiog labai jau mylim tiek šią charizmatišką rašytoją, tiek jos šelmišką ir ryškų personažą – Pepę. Šių metų savaitės tema – „Šiaurės šalys ir pasaulis“, tad drąsiai galėjome rinktis teksto ištrauką vėl, nes kas galėtų paprieštarauti, kad Pepė nėra pasaulio pilietis? Vaikų literatūroje ji galėtų būti pasaulio piliečio pats tinkamiausias pavyzdys, ar ne? Bet nusprendėme, kad Pepei reikia poilsio, skaitymui pasirinkome ištrauką iš rekomenduojamos literatūros sąrašo. Na, o Pepė dalyvavo kitaip, kaip skaitovės palydovė, kompanionė, draugė... Na, kaip pavadinsi, taip nesugadinsi.

„Septyni su puse milijardo žmonių vienoje planetoje. Kiekvienas turime savo unikalią istoriją. Visi esame svarbūs, visi iki vieno. Ir vienas jų esi tu!“, – teigia norvegų rašytoja Kristin Roskifte savo šiuolaikiškoje paveikslėlių knygoje vaikams „Visi iki vieno“.

0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8... ne tik skaičiavimas drauge, už kiekvieno skaičiaus – unikalus ir išskirtinis žmogus. Pasaulio margumyne išskiriamos žmogaus skirtingybės.

Skaitomu tekstu siųsdami žinutę viso pasaulio vaikams ir suaugusiems, labai norėjome, kad kiekvienas taip ir jaustųsi – svarbus ir vertingas. 410 internetinių peržiūrų (kol kas!) leidžia spręsti, kad tokiu būdu pateikta informacija pasiekia žymiai daugiau žmonių. Mes esame klausomi, džiaugiamės ir didžiuojamės tuo!

Šiaurės šalių literatūros savaitės metu Rūdiškių bibliotekos socialinė „Facebook“ paskyra dalinosi prisiminimais apie anksčiau įvykusias veiklas bei rekomendavo skaitymui įvairių žinomų Šiaurės rašytojų knygas, esančias bibliotekos fonde.

Virtuali 2020-ųjų metų Šiaurės literatūros savaitė prabėgo labai greitai, dėkojame visiems, kurie klausėsi, lankėsi, komentavo ir diskutavo mūsų socialinėje „Facebook“ paskyroje. Jūsų nuomonė ir patiktukai mums svarbūs ir reikalingi. Iki naujų susitikimų, gyvų ir virtualių.

Danguolė Paliulienė

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė