Saugesnis internetas ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems

Lietuvoje vasario 10–15 d. skelbiama Saugesnio interneto savaitė. Biblioteka jungiasi prie šios pasaulinės iniciatyvos, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

Tad vasario 8 d. į paskaitą, skirtą suaugusiems, susirinko bibliotekos vartotojai, kuriems aktualu išgirsti apie šiuo metu dažniausiai pasitaikančias grėsmes internete, sužinoti galimybes, kaip nuo jų apsisaugoti patiems, apsaugoti savo šeimą ir artimuosius. Paskaitą vedė Vilniaus apskrities VPK Trakų rajono PK bendruomenės pareigūnė Aneta Bubelevičienė. Renginio metu susirinkusieji išgirdo ne tik apie naujausias vykstančias internetines grėsmes tiek per kompiuterius, tiek per mobiliuosius įrenginius, bet ir sužinojo, į ką reikia atkreipti dėmesį vienu ar kitu atveju susidūrus su nesuprantamu duomenų reikalavimu ar kitais veiksmais. Susirinkusieji tai pat gavo tikslią informaciją, kaip reikia elgtis ir kur kreiptis įvykus neteisėtiems veiksmams. Po paskaitos susirinkusieji uždavinėjo daug įvairių klausimų rūpimomis temomis. Atsisveikindama, paskaitos viešnia dar kartą akcentavo, kad internete esančių aktualių grėsmių sąrašas yra tikrai įspūdingas ir vargu ar įmanoma visiškai išsamiai šias grėsmes išvardinti. Siekiant interneto vartotojams sumažinti galimas rizikas bei padidinti budrumą, reikia domėtis saugaus darbo internete rekomendacijomis.

Vasario 12 d. į popietę „Kaip atpažinti žalingą turinį“ atėjo 7–8 klasių moksleiviai. Bibliotekininkė jiems smulkiai papasakojo apie interneto platybėse platinamus žalingus vaizdo įrašus, nuotraukas, tekstus. Parodė, kokiu būdu galima apie tai pranešti svetainių administratoriams ar atitinkamoms instancijoms. Po to, prisijungę prie kompiuterių ir turimų mobiliųjų įrenginių,  pabandėme praktiškai atrasti nemalonius vaizdus ar skleidžiamą informaciją. Įtraukianti praktinė užduotis moksleivius supažindino su realiai nutikusiomis istorijomis, kai neapdairus elgesys internete turėjo neigiamas pasekmes. Atlikus užduotis, bibliotekininkė atkreipė dėmesį, kad net ir geri, tačiau neapgalvoti ketinimai internete gali turėti liūdnų pasekmių. Moksleiviai buvo raginami apgalvoti rizikos veiksnius, pasimokydami iš kitų žmonių patirties.

Apsaugant vaikus nuo grėsmių, susijusių su nesaugiu interneto naudojimu, reikia turėti informaciją apie galimas grėsmes ir žinoti būdus, kaip jų išvengti. Vaikai turi suvokti, kad internetas gali būti pavojingas tiek psichologiniu požiūriu, tiek fiziniu. Ir dar viena, ne mažiau aktuali tema jaunimui – saikingas naudojimasis skaitmeniniais įrenginiais saugant savo sveikatą. Šia tema būtina šviesti ne tik vaikus, bet ir jų tėvus, globėjus.

Danutė Nekulsian,

Trakų viešosios bibliotekos