„Saugesnio interneto savaitė 2021“ Rūdiškių miesto bibliotekoje

Vasario 9 d. daugelyje pasaulio šalių jau 18-ą kartą buvo minima Saugesnio interneto diena. Saugesnio interneto diena (Safer internet day) – tai iniciatyva, kuri tapo svarbiu įvykiu informacinio raštingumo kalendoriuje. Prasidėjusi nuo ES SafeBorders iniciatyvos 2004 m., Saugesnio interneto diena išplėtė savo geografines ribas ir dabar minima 150 pasaulio šalių.

Iniciatyvos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Lietuvoje įvairios šviečiamosios interaktyvios saugesnio interneto veiklos vyko visą savaitę. Saugesnio interneto savaitės metu kvietėme savo bendruomenę, jaunimą, moksleivius stebėti edukacines pamokėles.

Vasario 8 dieną Rūdiškių miesto biblioteka kvietė stebėti edukacines pamokėles, kuriose Draugiško interneto meškiukas bendravo tiek su vaikais, tiek su ekspertais apie tai, kaip internete būti saugesniems ir nebūti priklausomiems nuo internetinių žaidimų. Prie Nacionalinės savaitės veiklų prisijungė ir Rūdiškių gimnazijos mokytoja Danguolė Petkelienė su ketvirtokais, išklausė pamokėles ir sudalyvavo Nacionalinėje saugesnio interneto viktorinoje.

Vasario 9 diena primena, kad internete reikia elgtis atsakingai. Tą pačią dieną Rūdiškių miesto bibliotekos darbuotojos stebėjo ir aktyviai dalyvavo virtualiame edukaciniame renginyje „Išmani biblioteka – erdvė kurti ir augti“. Jame dalyvavo mums gerai pažįstami veidai, tai G. Cibulskis, KTU e. mokymosi technologijų centro vadovas, ir Arnoldas Lukošius, inovacijų ekspertas, kurie pasakojo apie technologijų naujoves ir ateities inovacijas, besikeičiantį pasaulį ir kaip tai mus palies bei apie saugų jų naudojimąsi, 5G ryšio proveržį. Neuromokslininkė dr. Laura Vencė tyrinėjo žmogaus emocinę būseną, paaiškino, kaip stiprinti ne tik savo fizinį kūną, bet ir emocinę sveikatą. O doc. dr. Liutauras Degėsys kvietė pafilosofuoti apie virtualių socialinių erdvių pranašumus ir pavojus. Dar asociacijos „Langas į ateitį“ atstovės pasidalino patirtimi ir įžvalgomis apie nacionalinių teminių akcijų įgyvendinimo subtilybes. Renginio „Išmani biblioteka – erdvė, kurti ir augti“ organizatoriai kvietė dalintis akimirkomis, kaip visos Lietuvos bibliotekininkai stebi šias transliacijas. Renginį vainikavo Liudas Mikalauskas su savo išskirtiniu balsu ir dainomis, kurios pakėlė mums nuotaiką.

Taip pat vasario 9 dieną „Saugesnio interneto savaitė 2021“ metu Rūdiškių miesto bibliotekoje prasidėjo projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymai pažengusiems „Būkime saugūs internete!“. Nuotolinius mokymus vedė Rūdiškių bibliotekos darbuotoja Teresa Bundzevič. Dešimt bendruomenės narių gilino  saugaus elgesio internete žinias.

Vasario 10 d. išklausėme pamokėlę „Žalingas turinys internete“. Vasario 11 dieną Draugiškas interneto meškiukas mokė mus pasirinkti internetinius draugus. Vasario 12-ąją, paskutiniosios pamokėlės metu, dar kartą pasikartojome Saugesnio interneto savaitės metu išmoktas saugesnio elgesio internete taisykles.

Dėkojame visiems Rūdiškių bendruomenės nariams ir ypač mokytojai Danguolei Petkelienei su savo auklėtiniais dalyvavusiems Saugaus interneto savaitės veiklose.

Laima Franckevičienė

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja