Rykantuose – vasara su knyga

2020 m. vasara yra ypatinga. Dauguma žmonių atostogavo karantino laikotarpiu, o vasaros mėnesius skiria darbui. Tėveliai aktyviai naudojasi galimybe palikti savo vaikus darželiuose bei dirbti. Valstybinės įstaigos siūlo užpildyti vaikų laisvalaikį įvairiomis prasmingomis veiklomis.

Įsibėgėjus vasarai Rykantų biblioteka pakvietė Rykantų universalaus daugiafunkcio centro darželinukus dalyvauti vasaros skaitymuose „Vasara su knyga“. Liepos mėnesį yra suplanuoti keturi susitikimai su knygomis. Kiekvienas susitikimas bus skirtas paminėti svarbias Lietuvai datas: Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020, Lietuvos žydų istorijos bei Vaikų emocinės gerovės metus. Skaitymų metu vaikams bus pristatytos keturios knygos: „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ (N. Kostinienė, Ž. Mikailienė, L. Itagaki), „Gulbės kelionė po Trakų žemę“ (R. Lietuvninkienė), „Aš domiuosi pasaulio religijomis“ (B. Weitz), „Barbora Radvilaitė. Rūmų paslaptys“ (D. Jegelevičiūtė-Biekšienė).

Liepos pradžioje Lietuva mini Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, todėl pirmam skaitymui pasirinkta knyga „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“. Tai gražiausia 2019 metų knyga vaikams. Joje yra daug įdomių faktų apie Lietuvos didikus. Perskaitęs knygą sužinai, kad Vytautas Didysis puikiai žaidė šachmatais, o jo juokdarys Hanytė ne tik linksmino svečius, bet ir rengėsi dalyvauti riterių turnyre. Tarp valdovų mylimų augintinių buvo ne tik šunys, bet ir lokys. Valdovų sutiktuvėms Vilniaus miestiečiai statė triumfo vartus!

Garsiai skaitomos knygos ištraukos supažindino vaikus su kunigaikščiu Mindaugu, kuris suvienijo Lietuvą ir išplėtė jos teritoriją. 1251 m. jis pasikrikštijo, o 1253 m. kartu su žmona Morta buvo vainikuotas ir tapo Lietuvos karaliumi. Vaikams patiko knygos iliustracijos. Jie atpažino Valdovų rūmus, sakė, kad lankėsi juose įrengtame muziejuje. Mažieji diskutavo apie Mindaugo išvaizdą, sužinojo, kam karaliui reikalinga karūna, skeptras, kalavijas, raitelio batai. O daugiausiai dėmesio sulaukė karūna.

Vaikams pasiūlyta patiems pasidaryti karūnas iš popieriaus, jomis pasipuošti bei įsivaizduoti save karaliais. Jie buvo paprašyti sugalvoti savo pirmą karaliaus įsakymą. Vaikai kūrybingai fantazavo ir vaidino.

Knyga „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ – linksmas istorijos vadovėlis, su įdomiais tekstais ir lengvai skaitomas.

Barbara Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė