Rūdiškiečiai susitiko su „Misija Sibiras 2017“ dalyviu

Rūdiškiečiai susitiko su „Misija Sibiras 2017“ dalyviu

Sausio 30 dieną Rūdiškių bibliotekoje vyko susitikimas su „Misija Sibiras’17“ dalyviu Laimiu Kasperavičiumi. Į susitikimą sugūžėjo didelis būrys Rūdiškių gimnazijos moksleivių su mokytojomis Loreta Masiene ir Elena Červiak. Taip pat į susitikimą atėjo ir miestelio gyventojai.

L. Kasperavičius gimė ir augo Palangos mieste, studijavo geografiją Vilniaus universitete, dar būdamas moksleivis svajojo sudalyvauti šioje ekspedicijoje ir pagaliau ryžosi tai padaryti 2017 metais. Norą dalyvauti ekspedicijoje pareiškė net 900 pretendentų, o buvo atrinkti tik 80. Laimis pateko į atranką bandomajam žygiui ir atlaikęs išbandymą tapo projekto „Misija Sibiras“ dalyviu.

Prieš demonstruodamas skaidres Laimis Kasperavičius dalyvaujantiems priminė projekto veiklą, kuri vyksta nuo 2006 m. Ekspedicijų metu organizuojamos kelionės į lietuvių tremties vietas, tvarkomi tremtinių kapai, susitinkama su Sibire vis dar gyvenančiais lietuviais. Tai Lietuvos jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektas, kurį rengia paramos ir labdaros fondas „Jauniems“. 16-os ekspedicijų metu sutvarkyta daugiau nei 100 lietuviškų kapinių.

Pasaulio lietuvių dieną – liepos 17-ąją – 16 misijos dalyvių vyko į Irkutsko sritį, kurioje pagal plotą tilptų 12 Lietuvų. Sovietams okupavus Lietuvą 1940–1953 metais iš Lietuvos buvo ištremta apie 130 tūkst. žmonių. Tremiamų asmenų sąrašuose buvo ne tik darbingi žmonės, bet ir senoliai, ligoniai, neįgalieji, nėščios moterys, vaikai ir kūdikiai. Kelyje į tremtį ir tremtyje žuvo apie 5 tūkstančius Lietuvos vaikų.

Vykdamas į ekspediciją Laimis ryžtingai teigė: „savo koja žengti ten, kur buvo liejamas mūsų tautiečių skausmas, man yra didžiulė garbė. Nenoriu kalbėti, kiek ir kaip aš būsiu naudingas, tiesiog žinau – pabandysiu tai parodyti savo darbais“. Ekspedicijos dalyviai tvarkė lietuvių amžino įšalo vietas milžiniško Sibiro plotuose, Tulūno bei Nižneudinsko rajonuose. Pasak Laimio, ekspedicijos dalyviai kapinių ieškojo vietovėse, kurių dalies žemėlapiuose jau nebėra, todėl jis su bendražygiais keliavo pėsčiomis, sunkvežimiais, valtimis. Nuo vienų kapinių prie kitų – nužygiavo daugiau nei 100 kilometrų.

Kelionės pradžioje kuprinės svėrė iki 30 kg, vėliau  kiekvienas papildomas žingsnis tapo apgalvotas, kuprinių svoris tapo daug mažesnis – iki 15 kg. Dalyviai keliaudami iš vienos gyvenvietės į kitą sutiko net 8 lietuviškų šaknų turinčius žmones. Surinkti, išsaugoti ir grįžus paskleisti istorijas, pasakojimus, potyrius ir patirtis – vienas iš misijos tikslų.

Komandos nariai buvo nusiteikę ryžtingai ir žinojo, jog turės sutvarkyti kuo daugiau lietuvių tremtinių kapinių. Dvi savaites trukusioje ekspedicijoje į dangų iškilo 9 nauji lietuviškos kryždirbystės tradicijomis puošti kryžiai, o nuotaikai palaikyti misijos dalyviai nuolatos dainuodavo lietuviškas, tautiškas dainas.

Laimiui Kasperavičiui baigus dalintis įspūdžiais, jaunuolių akys spindėjo iš nuostabos. Kai kurie iš jų netgi planuoja kitais metais išbandyti savo jėgas šiame projekte. Susitikimas atskleidė projekto „Misija Sibiras“ svarbą, paskatino atsakingiau, pagarbiau žvelgti į tautos praeitį ir parodė, kokiais būdais galima to siekti.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt