Pasaulis užsimerkus

Pasaulis užsimerkus

Lentvario miesto bibliotekos duris puošia išskirtinis ženklas – spalvota dėlionė „Biblioteka visiems“. Skirtingos elementų spalvos ir jų susijungimas rodo gebėjimą priimti vieniems kitus, nepaisant mūsų skirtumų ir įvairumo bei simbolizuoja bibliotekų ketinimą didinti savo paslaugų prieinamumą įvairią negalią turintiems žmonėms, skatinti visuomenės informuotumą ir ugdyti toleranciją.

Skleisdami informaciją ir spalio 15-ąją minėdami Pasaulinę baltosios lazdelės dieną, organizavome popietę „Pasaulis užsimerkus“. Baltoji lazdelė – ne šiaip kokia lazda, o speciali, skirta neregiams. Lazdelių yra įvairių: sulankstomų, vientisų, plonų ir storesnių. Šiuo metu pasaulyje labai paplitusi ilgoji baltoji lazdelė. Ją mobilumo specialistai akliesiems ypač rekomenduoja. Lazdelė parenkama pagal žmogaus ūgį: 10–15 cm iki smakro. Taisyklingai laikoma ir naudojama, neregį ji apsaugo nuo daugelio kelyje pasitaikančių kliūčių.

Popietės metu NVŠ programos „Kūrybiškumo saviraiškos studijos“ dalyviai stebėjo animuotą vaizdo informaciją apie baltąją lazdelę ir Brailio raštą. Patys bandė užrištomis akimis ir padedami vedlio eiti ir išsirinkti knygų. Iš pradžių buvo nesmagu ir neįprasta, juk eidamas nieko nematai, o tik klausai vedlio nurodymų. Tai buvo tikras iššūkis, tačiau ir puiki patirtis. Sekantis etapas – susipažinti su Brailio raštu. Itin didelės reikšmės akliesiems turėjo šio rašto atsiradimas, kurį 1829 m. išrado aklas prancūzų pedagogas Luji Brailis. Ant popieriaus lapų išspaudžiamos įvairių kombinacijų šešių iškilių taškelių figūros, per kurias vesdami rankomis aklieji gali skaityti. Lentvario bibliotekoje yra knygų: „Užsimerk“, „Sparnuotosios raidės“ ir kt. „Užsimerk“ – Lietuvos vaikų sukurtos pasakos, kurias iliustravo žymi menininkė Nomeda Marčėnaitė. Knygelė sujaudins ne tik mažą, bet ir didelį bei padės pažinti kitokį pasaulį, kurį galima matyti ne akimis, o širdimi. Knyga, ugdanti tokias vertybes kaip gerumas, tolerancija, supratingumas, leis vaikams pažvelgti į pasaulį neregio akimis. Interaktyvi edukacinė knyga padės prasmingai praleisti laiką ir atrasti nepaprastą skaitymo džiaugsmą. Galima perskaityti keliais pojūčiais: rega, lytėjimu ir net uosle.

Vaikai popietės metu susipažino su Brailio abėcėle, kurią naudodami, mėgino užrašyti savo vardus. Vieni patys rašė, o kiti bandė skaityti, ką draugai užrašė. Susidomėję ir kupini jaudulio skaitė pasakas iš knygos „Užsimerk“.

 

Dalia Bagdžiuvienė

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja

Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Interaktyvi biblioteka
Vilnijos vartai
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
Eklasika