Netradicinė istorijos pamoka Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Šių metų kovo mėnesį sukako 100-osios partizanų vado Lietuvos karininko, rezistento, brigados generolo, mokytojo Adolfo Ramanausko-Vanago gimimo metinės. Šios reikšmingos datos paminėjimui Lentvario miesto bibliotekoje vyko netradicinė istorijos pamoka.

Moksleiviams buvo pristatyta renginio idėja, trumpai papasakota Adolfo Ramanausko-Vanago biografija. Istorijos mokytoja Vaiva Urbelionienė susirinkusiems priminė 1944–1953 metų įvykius Lietuvoje: 1940 metais Lietuvos valdžia nusprendė nesipriešinti SSRS net simboliškai ir patenkinti jos reikalavimus, kas laidojo Lietuvos valstybingumą, tačiau tauta nusprendė priešintis valdžiai – jauni vyrai stojo į atviras kautynes, kuriose žuvo. 1944–1945 m. periodu buvo didžiausias kovotojų, tuo pačiu, ir aukų skaičius. Po to kovotojai pakeitė taktiką: įsirengė miškuose bunkerius ir ėmė puldinėti priešą iš pasalų, laukdami pagalbos iš Vakarų. Vėliau buvo tobulinama organizacija ir išrinkta vadovybė. 1949 m. vasario mėnesio partizanų suvažiavime buvo išrinktas LLKS Prezidiumas. Jos pirmininku tapo Jonas Žemaitis-Vytautas, o jo pavaduotoju – Adolfas Ramanauskas-Vanagas. Tai buvo vienas dramatiškiausių ir herojiškiausių mūsų istorijos laikotarpių.

Netradicinę pamoką tęsė Žinių radijo sukurto filmo „Kodėl Adolfas Ramanauskas-Vanagas tapo Lietuvos partizanų kovos simboliu?“ peržiūra ir aptarimas. Atkurtos valstybės šimtmečio proga Žinių radijas nusprendė sukurti laidų ciklą ,,Vardan tos Lietuvos!“, kuriame kviečia į šimtą pasimatymų su modernios Lietuvos kūrėjais. Viena ciklo laida yra skirta A. Ramanauskui-Vanagui. Filme istorikas Darius Juodis ir istorijos doktorantė Enrika Žilytė bando paaiškinti šios asmenybės veiksmus, siekius, gyvenimo vingius. Filmas pateikia logiškus atsakymus į klausimus, kuriuos  iškėlė visuomenės veikėja, rašytoja  Rūta Vanagaitė pateikdama savo versijas – žeminančias ir diskredituojančias A. Ramanausko-Vanago asmenį. Klausantis istorikų komentarų prieš akis iškyla jauno mokytojo idealisto, vyro ir tėvo, kovotojo paveikslas, atsiskleidžia KGB veiklos metodai, paskutinės Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo ir mirties akimirkos. Netradicinės pamokos dalyviai, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos gimnazistai, bei kiti lankytojai peržiūrėję filmą išsakė savo nuomonę, pasidalino mintimis, diskutavo tarpusavyje.

Renginys padėjo praskleisti istorijos šydą ir suteikė daugiau žinių apie partizaninį judėjimą Lietuvoje.

Rūta Minkevičienė, Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Vaiva Urbelionienė, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos istorijos mokytoja