„Migruojantis kinas“ atsisveikino iki ateinančios vasaros

„Migruojantis kinas“ atsisveikino iki ateinančios vasaros

Trakų viešosios bibliotekos projektas „Migruojantis kinas 2021“ rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais kvietė Trakų miesto ir rajono gyventojus bei svečius į kino seansus po žvaigždėtu dangumi. Vyko 12 „Kino pavasario“ filmų peržiūrų. Kino filmai buvo rodomi ne tik Trakų mieste, bet ir Aukštadvario, Onuškio seniūnijose bei Senųjų Trakų kaime. Projektą paįvairino susitikimas su režisiere, UAB „Editos kastingas“ vadove, kraštiete Edita Kabaraite.

Kino nauda žmogui yra daugialypė. Kinas ne tik leidžia atitrūkti nuo kasdienybės, išgyventi kitą realybę, tačiau ir patirti įvairių emocijų spektrą, permąstyti savo poelgius bei vertybes, ieškoti problemų sprendimo būdų. Suprasdama kino teikiamą naudą ir gyventojų poreikį turiningam laisvalaikiui, Trakų viešoji biblioteka ne pirmus metus tęsia projektą ir kviečia pamatyti naujausius, pripažinimą pelniusius bei kritikų išliaupsintus filmus.

Rugpjūčio 13 dieną „Migruojantis kinas 2021“ startavo su žiūrovus puikiai nuteikusiu atidarymo filmu „Triumfas“ (rež. Emmanuel Courcol, 2020). Klausėmės melodingos prancūzų kalbos, stebėjome užburiančią istoriją ekrane, o tuo pačiu regėjome ir S. Beketo pjesę „Belaukiant Godo“.

Prieš antrąjį kino seansą „Tapytoja ir vagis“ (rež. Benjamin Ree, 2020), rugpjūčio 17 dieną, vyko susitikimas su kraštiete režisiere Edita Kabaraite. Žvarbesnis oras nenumalšino entuziazmo pamatyti šį filmą ir įsijausti į ekrane įtaigiai vaizduojamą istoriją, o vakaro viešnia žavėjo savo pasiekimais, subtiliu humoro jausmu, erudicija bei iškalbingumu. Režisierė papasakojo apie dabartines savo veiklas, įgyvendinamus projektus, savirealizaciją, nueitą kelią svajonės link, požiūrį į lietuvių kiną ir apskritai kiną bei ateities užmačias. Atviras ir šiltas interviu ne tik žavėjo susirinkusiuosius, bet ir įkvėpė.

Rugpjūčio 19-ąją „Migruojantis kinas 2021“ lankėsi Senųjų Trakų bibliotekoje. Su būriu mažųjų žiūrovų mėgavomės animaciniu f. „Vampyriukas“ (rež. Joann Sfar, 2020). Kartu leidomės į fantazijos kupiną pasaulį bei nuotykius, ieškojome draugų ir labai norėjome mokytis.

Kino filmo „Martinas Idenas“ (rež. Pietro Marcello, 2019) metu, rugpjūčio 20-ąją, žiūrovai stebėjo jausmingą, veržlią, kupiną kultūros ir idėjų istoriją. Režisierius originaliai dekonstruoja garsųjį Jacko Londono romaną, jo veiksmą perkeldamas į Europą ir laiką suabstraktindamas iki XX amžiaus, kai gimė didžiosios politinės idėjos, taip pat filme svarstoma kultūros ir išsilavinimo reikšmė visuomenės gerovei.

Meksikiečių rež. M. Franco intriguojančiame kino filme „Nauja tvarka“ (2020) buvo pasakojama apie neramumus Meksikoje bei žemesniosios klasės sukilimą. Vietomis filmas šokiravo, vietomis piktino, tačiau ši distopinė istorija atspindi ir šiandienos pasaulio realybę. Rugpjūčio 24-osios vakaras privertė susimąstyti apie brutalumą, kurio mūsų pasaulyje taip pat apstu.

Rugpjūčio 27 dieną „Migruojantis kinas 2021“ lankėsi Aukštadvaryje. Dangaus mėlynę aptraukus vakaro sutemoms, žingeidūs žiūrovai sugužėjo į kiemelį prie Aukštadvario bibliotekos pasimėgauti filmu šeimai „Suteik man sparnus“ (rež. Nicolas Vanier, 2019). O ir vasarą, tradiciškai, Aukštadvaryje su kinu išlydėjome. Trečius metus iš eilės miestelio gyventojai žavėjo stipria bendruomeniškumu.

Paskutinį vasaros vakarą Trakuose, rugpjūčio 31-ąją, praleidome su kino filmu „Širdžių dama“ (rež. May el-Toukhy, 2019). Filmas provokavo, vaizdavo skaudžią realybę, žėrė erotinių scenų, vedžiojo moralės, pasirinkimų ir pasekmių labirintais, tačiau itin įtraukė ir paveikė susirinkusiuosius. Puiki pagrindinės aktorės Trine Dyrholm vaidyba prikaustė dėmesį. Filmas, kurį verta kiekvienam pamatyti. O ir peno apmąstymams į valias.

Rugsėjį pasitikome su rež. Ciro Guerra filmu „Barbarų belaukiant“ (2019). Garsusis Kolumbijos režisierius savo debiutui anglų kalba pasikvietė įspūdingą aktorių trijulę: Johnny Deppą, Robertą Pattinsoną ir Marką Rylance'ą. Filmas sukurtas pagal rašytojo J. M. Coetzee to paties pavadinimo romaną, kuris laikomas vienu svarbiausių rašytojo kūrinių. Filme vaizduojama abstrakti šalis ir imperija, žūtbūtinė kova su barbarais, valdžios troškimas bei turimos galios panaudojimas prieš silpnesnį ir pagrindinio herojaus donkichotiškas žygdarbis. Keliami esminiai gėrio ir blogio klausimai bei moraliniai pasirinkimai. Gvildenamų temų aktualumas bei laikotarpio neapibrėžtumas leidžia įžvelgti ir subtilią dabarties pasaulio interpretaciją.

Rugsėjo 4-osios popietę mažuosius draugus kvietėme leistis į detektyvinį nuotykį drauge su pagrindiniais herojais: detektyvu varliumi Gordonu ir jo asistente pelyte Padi, žiūrint animacinį filmuką „Gordonas ir Padi“ (rež. Linda Hambäck, 2017). Naujieji kolegos turėjo išnarplioti sudėtingą bylą – išsiaiškinti, kas pavogė Voverėno riešutus? Žinoma, vykdydami užduotį, jie patyrė eibę nuotykių ir tapo draugais! Taigi, filmukas vaikus mokė gerumo ir draugiškumo. Seanso metu bibliotekos erdvė prisipildė vaikų klegesio ir puikių emocijų.

Antrąją rugsėjo savaitę kvietėme į lenkų kino filmo „Sniego daugiau nebus“ (2020) seansą. Stebėjome rež. Małgorzatos Szumowskos ir Michało Englerto sukurtą istoriją apie paslaptingą ukrainietį Ženią, gydantį ne tik žmonių kūnus, bet ir sielas. Intelektualus ir kitoniškas filmas, prisodrintas realijų ir tragikomiškų elementų, be to, prismaigstytas nuorodų į įvairius kontekstus bei rež. P. P. Pasolinio ir A. Tarkovskio filmus, įtraukė ir užbūrė.

Su animaciniu filmuku „Gordonas ir Padi“ rugsėjo 9-ąją apsilankėme ir Onuškyje. Vaikučiai klegėjo, čiauškėjo ir įdomiai apie filmuką diskutavo. Buvo smagu apsilankyti ir susipažinti su tokiais draugiškais ir žingeidžiais mažaisiais žiūrovais, kurių prisirinko net 60!

Su prancūzų kino filmu „Meilės reikalai“ (rež. Emmanuel Mouret, 2020) baigėsi šiųmetis „Migruojančio kino“ projektas. Tipiškas prancūzų aistringos meilės, neištikimybės ir iš to kylančių peripetijų mišinys, praturtintas literatūriškai jausmingais dialogais, kartais naiviais, kartais veriančiais širdį, bet tokiais artimais ir išjaustais, pilnai išpildė žiūrovų lūkesčius ir sugrojo paskutinį akordą šių metų kino vakarų maratone.

Šią vasarą kartu praleidome 12 kino seansų – kartu juokėmės, nuogąstavome, piktinomės pasaulio neteisybe, ieškojome kontekstų, tapatinomės su filmų veikėjais, o kartais ir ašarą nubraukėm. Vieni filmai itin įtraukė ir paliko pėdsaką širdy, kiti skatino reflektuoti, dar kiti – tiesiog atsipalaiduoti. Susitikimas su režisiere E. Kabaraite projektui suteikė naujų spalvų ir įdomios pažinties tiek su kino industrija, tiek su režisieriaus amplua. Šiuos du mėnesius kinas mus subūrė ir augino kaip asmenybes.

Dėkojame visiems žiūrovams, ypač nuolatiniams (buvo ir tokių, kurie nepraleido nei vieno seanso!), už buvimą drauge bei atsidavimą kinui, režisierei E. Kabaraitei – už pasidalintą patirtį, šiltą pokalbį bei įžvalgas, o rėmėjams ir partneriams – už galimybę vykdyti projektą.

Iki pasimatymo po žvaigždėmis kitąmet!

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Partneriai: VšĮ Trakų kultūros rūmai, Trakų seniūnijos bendruomenė „Santalka“.

Vaizdo įrašas „Migruojantis kinas 2021“:

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

 

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt