Meilė Lietuvai atgims kino seansuose

Trakų viešoji biblioteka kviečia į kino filmų peržiūras, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti – meilę Lietuvai ir patriotizmą skleisime kino kalba. Kovo 5 d., 11 val. Rūdiškių bibliotekoje vyks kino filmo „Purpurinis rūkas“ (rež. R. Banionis, Lietuva, 2019, N-13) seansas, o 18 val. šį filmą demonstruosime Trakų viešojoje bibliotekoje. Kovo 6 d., 11 val. kviečiame į kino filmo „Sutemose“ (rež. Š. Bartas, Lietuva, Prancūzija, Čekija, Serbija, Portugalija, Latvija, 2019, N-13, 126 min.) peržiūrą Lentvario bibliotekoje.

Trakų viešoji biblioteka yra Trakų kultūros rūmų projekto „Mes vėliavoj laisve plazdėsim“, kurio tikslas – skleisti 1990 metais įkurtos nepriklausomos modernios piliečių valstybės puoselėtą Lietuvos valstybingumo tradiciją, sutelkti žmones švęsti Lietuvos Nepriklausomybės trisdešimtmetį bei skatinti didžiuotis savo šalimi ir aktyviais valstybės veikėjais, partnerė. Projektu sieksime priminti visuomenei svarbius istorinius įvykius, asmenybes, kurių dėka tapome laisva valstybe.

Felikso Rozinerio apsakymo motyvais sukurta juosta „Purpurinis rūkas“ pasakoja sudėtingą Lietuvos žydo Jozefo, partizanų vado Vlado ir jų abiejų mylimosios Janės istoriją. Besibaigiant karui, iš tremties Rusijoje Jozefas grįžta į Lietuvą. Nors ir išvengus tragiško tėvų likimo, Jozefo laukia savi išbandymai. Lietuvoje šeimininkaujantys rusai priverčia vaikiną tapti jų agentu, tą patį padaro ir miškuose besislapstantys partizanai. Vienintele rūsčios kasdienybės prošvaiste Jozefui tampa jo buvusiuose namuose gyvenanti mergina Janė, kurią vaikinas pamažu įsimyli. Tik šis jausmas, deja, yra vienpusis – Janės širdį jau užkariavęs partizanų vadas Vladas. Tas pats, kuris, pasak gandų, yra kaltas dėl Jozefo tėvų mirties.  Vieno milicijos reido metu Vlado kuopelė patiria nemažų nuostolių, o Vladas dėl to kaltina Jozefą. Tačiau netikėtas įvykių posūkis viską apverčia aukštyn kojom: Jozefas tampa vieninteliu žmogumi, galinčiu padėti Vlado mylimajai Janei ir jų dar tik gimsiančiam vaikeliui. Praėjus daugybei metų, Izraelyje gyvenantis Jozefas gauna kvietimą į Lietuvos teismą liudyti Vlado byloje. Vyrui iškyla dilema: pasakyti tiesą ir taip pasmerkti savo mylimosios teisėtą sutuoktinį, ar pameluoti ir išgelbėti tikrąjį tėvą vaiko, kurį Jozefas užaugino kaip savą. Kadangi filmo siužetas vystosi skirtingose laiko linijose, tuos pačius herojus vaidina skirtingi aktoriai. Tarp jų – ne tik didžiulę patirtį sukaupę Vidas Petkevičius, Arūnas Storpirštis, Arkadijus Vinokuras, bet ir talentingi jaunosios kartos atstovai Severinas Norgaila, Giedrė Mockeliūnaitė, Tadas Gudaitis ir kiti. Filme pasakojama istorija primins skaudų mūsų šalies istorijos tarpsnį, o sudėtingos moralinės dilemos privers susimąstyti apie absoliučių kategorijų ir etikečių klijavimo beprasmiškumą.

Anonsas:

Naujame režisieriaus Šarūno Barto filme „Sutemose“ pasakojama apie Lietuvą po Antrojo pasaulinio karo. Apie despotišką okupacinę santvarką ir lietuvių viltis kada nors vėl tapti laisvais. Tai vienos šeimos istorija partizaninio karo metais. Ūkininkų Pliaugų (aktoriai Arvydas Dapšys ir Alina Žaliukaitė-Ramanauskienė) vienkiemyje gyvena ir 18-metis jų įsūnis Untė (Marius Povilas Elijas Martynenko). Dieną ūkyje šeimininkauja stribai, o naktį pasirodo partizanai. Pliaugos juos šelpia, kuo gali, o Untė dirba „miško brolių“ ryšininku. Vieną dieną, pastebėjęs miestelyje gausėjančias sovietų pajėgas, vaikinukas nuskuba pranešti apie tai partizanams. Netolimose pelkėse įsitvirtinę vyrai įtaria išdavystę ir supranta, kad artėja lemiamas mūšis.

Anonsas:

Filmai demonstruojami Trakų kultūros rūmams vykdant projektą „Mes vėliavoj laisve plazdėsim“. Projekto rėmėjai – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Trakų rajono savivaldybė, partneriai: Trakų viešoji biblioteka, Trakų rajono laikraščiai „Trakų žemė“ ir „Voruta“, Trakų turizmo informacijos centras, Trakų istorijos muziejus.

Kviečiame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą švęsti kartu!