Mano šalis!

Mano šalis!

Šalis iškilmingai ir išradingai atšventė 99-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines ir ėmė ruoštis 100-ųjų metinių sutikimui. Tiltų biblioteka savo jaunuosius skaitytojus pakvietė į popietę „Mano šalis – Lietuva“, kad jie galėtų susipažinti su bibliotekoje esančiomis knygomis apie tūkstantmetę mūsų šalies istorinę praeitį, skaitytų ir papildytų savo žinias įdomiomis, dar negirdėtomis istorijomis.

Vaikiškų knygų apie Lietuvą bibliotekoje yra nemažai. Tai ir Selemono Paltanavičiaus „Aš – lietuvis“, Liudviko Jakimavičiaus „Vytuko Lietuva“ ir vaikams skirta „Lietuvos istorija“ bei „Enciklopedija apie Lietuvą“, kuriose yra žinių apie valstybės simbolius, kalbą, istoriją, šalies valdymą, tradicijas, etnografinius regionus, gamtą ir kitą mūsų krašto savitumą. Knyga „100 klausimų ir atsakymų apie Lietuvos istoriją“ suteikia gerą progą įsisąmoninti svarbiausius Lietuvos įvykius ir reikšmingas valstybės datas. Rašytojos Šatrijos Raganos „Lietuvos senovės istorijos pasakos“ nukelia į didingus kunigaikščių laikus, jų kovas su kryžiuočiais. Trakietės knygoje „Senosios Trakų istorijos paslaptys“ pasakojama apie kunigaikščio Kęstučio laikus ir dar žilesnę senovę. Rašytojo Jono Mačiukevičiaus knygos „Birutė“ ir „Barbora“ supažindina su žymiomis Lietuvos moterimis: buvusia vaidilute Birute, vėliau tapusia kunigaikščio Kęstučio žmona, Vytauto Didžiojo motina, ir viena gražiausių Lietuvos moterų Barbora Radvilaite, kuri savo grožiu, protu ir išsilavinimu sužavėjo karalių Žygimantą Augustą ir tapo Lenkijos karaliene, o jų meilės istorija žavi iki šių dienų. Be to, bibliotekoje yra nuotykinė „Skomanto“ knygų serija – apysakos apie didingą XIII a. Lietuvos praeitį. Su vienu žymiausių Lietuvos tautinio atgimimo žadintojų supažindina Ryčio Daukanto knyga „Jonas Basanavičius – barzdota varna“.

Popietės metu vaikai susipažino su šiomis ir kitomis knygomis, bibliotekininkė pasakojimu priminė garbingą Lietuvos praeitį, karaliaus Mindaugo, didžiųjų kunigaikščių Gedimino, Kęstučio, Algirdo, Vytauto Didžiojo laikus, jų kovas su svetimšaliais, sąjungą su Lenkija, vėliau sekusią Lietuvos valstybingumo netektį, priklausomybę nuo Rusijos imperijos, kovas dėl laisvės 1831 m. ir 1863 m. sukilimuose, spaudos draudimo metus, 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės akto paskelbimą ir kt.

Vėliau vaikai pasiskirstė į berniukų ir mergaičių komandas, kur vieni spendė kryžiažodį „Lietuva“, kiti stengėsi teisingai atsakyti į viktorinos „Ką žinau apie Lietuvą“ klausimus. Kryžiažodį teisingai išsprendė ir daugiau teisingų atsakymų žinojo gausesnė mergaičių komanda, bet ir vaikinai šį tą apie savo šalį prisiminė. Bibliotekininkė priminė, kad žinių niekada nebūna per daug, jas reikia gilinti, įtvirtinti, sužinoti naujų. Tiems, kurie mėgsta klausytis ir žiūrėti, net ir suaugusiems, svetainėje YuoTube verta peržiūrėti vaizdinius įrašus „Įdomioji Lietuvos istorija – Valstybė“. Tai 30 istorinių pasakojimų nuo pačių pirmųjų žinių apie mūsų protėvius baltus ir valstybės raidą iki pat XXI a. pradžios.

Renginyje dalyvavęs kaimo poetas Vytautas Vilkišius į vaikų širdeles beldėsi eilėraštukų apie Lietuvą posmais. Tikėkimės, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį skaitytojai pasitiks daugiau sužinoję ir  didžiuodamiesi garbinga savo šalies istorija.

                                                                                      Elena Žilinskienė,

                                                                                      Trakų viešosios bibliotekos

                                                                                      Tiltų filialo vedėja

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt