Mano augintinis ir ruduo

Rugsėjis praskriejo kaip meteoras! Ir, šast, sulaukėme spalio. O jis dar džiugina, yra spalvingas, šiltas, pripildytas džiugių švenčių, viena iš kurių – spalio 4-oji – ir buvo paminėta mūsų bibliotekoje. Primenam, kad Pasaulinės gyvūnų dienos misija – pagerbti visas gyvūnų gyvybės formas bei žmonijos ir gyvūnijos tamprų ryšį, padėkoti gyvūnams už jų svarbą žmogaus gyvenime, pasaulis be jų būtų pilkas, šaltas ir nuobodus. Pasaulis be jų tiesiog neįmanomas. Na kas, kas gali su tuo nesutikti?

Šios dienos ištakos siekia 1931 metus, kai Italijoje, Florencijos mieste, Tarptautinės ekologų konferencijos metu, buvo pasiūlyta spalio 4-ąją, šventojo Pranciškaus, legendinio visų gyvų Žemės padarų globėjo atlaidų dieną, švęsti kaip Pasaulinę gyvūnų dieną. Lietuva prie šios dienos minėjimo prisijungė 2000 metais ir štai jau 20-ą kartą vyksta Pasaulinė gyvūnų globos šventė. Rūdiškių bibliotekoje kasmet šiai datai skiriame ypatingą dėmesį, nes esame gyvūnams draugiška biblioteka ir tai įrodome ne tik žodžiais, bet ir darbais.

Su mažaisiais dalyviais susitikimą pradėjome nuo pokalbio apie augintinius, apie jų priežiūrą bei saugumą. Šį kartą didesnis dėmesys buvo skirtas šuniukų priežiūrai. Žiūrėdami skaidres, vaikai išmoko septynias svarbias pamokas apie jų priežiūrą, vieną iš kurių – kaip tinkamai prieiti prie šuns ir su juo susipažinti, aptarėme ne tik teoriškai, bet ir išbandėme praktiškai. Tai taip paprasta: gauti šeimininko leidimą, ištiesti delną, kad šuniukas pauostytų ir susipažintų su vaiku savo noru, nejaučiant grėsmės. Kalbėti ramiu tonu, glostyti švelniai, neliečiant galvos.

Vaikai sužinojo ir apie geltonojo kaspino projektą, pasaulyje jis yra žinomas ir populiarus, Lietuvoje – mažiau girdėtas. Geltonas kaspinas – tai nėra puošnus aksesuaras, tai ženklas, parodantis, kad šiam gyvūnui šiuo metu reikia daugiau erdvės, nes jam dar, galbūt, trūksta socialinių įgūdžių arba jis yra itin jautrus svetimai aplinkai ar naujiems žmonėms. Dar pažiūrėjome trumpą edukacinį filmuką apie Džimio ir Čiko nuotykius, kuriame šuniukai-lėlės padeda vaikams išsiaiškinti, kaip jie jaučiasi įvairiose gyvenimiškose situacijose, sužinoti apie gyvūnų prieglaudų egzistavimą ir kokiu būdu gyvūnai ten atsiduria.

Baigiamajame renginio etape, vaikai piešė tema „Mano augintinis ir ruduo“. Piešiniai papuošė mūsų mažųjų kampelį, kuris tapo rudeniškai gražus ir ryškus, tad kviečiame užsukti ir pasigrožėti. Už dalyvavimą, gerą nuotaiką ir begalinę meilę gyvūnams, norime padėkoti auklėtojai Ingridai Karčiauskaitei ir šaunių Rūdiškių lopšelio-darželio „Pasaka“ ikimokyklinukų grupei, kurie įdėmiai klausėsi, aktyviai atsakinėjo į klausimus, pasakojo apie savo augintinius bei juos piešė.

Danguolė Paliulienė

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė