Liuda Matonienė trakiečius pakvietė į romantišką pasivaikščiojimą po Vilnių

Ketvirtadienio popietę Trakų viešojoje bibliotekoje vyko profesionalios gidės, tikros Vilniaus miesto žinovės, Liudos Matonienės knygos „Vilnius: meilės stotelės. Romantiškasis miesto žemėlapis“ (Tyto alba, Vilnius, 2017) pristatymas, į kurį susirinko didelis būrys trakiečių.

Ekskursijas po Vilnių autorė veda nuo 2004 m. Apie miestą ir jo gyventojus ji turi sukaupusi daug istorinės medžiagos. Gidės veikla buvo įvertinta Vilniaus mero ir Kultūros paveldo departamento padėkos raštais. Tai pirmoji autorės knyga.

Ekrane besikeičiant Vilniaus vaizdams ir istorinių asmenybių portretams, nuskambėjo Trakų meno mokyklos fleitininkių (mokytoja Vilmantė Kaziulytė) atliekamas kūrinys, kuris visus nukėlė į siauras sostinės gatveles, pasakojančias dar nežinomas, šimtmečiais slėptas istorijas.

Į susitikimą su skaitytojais atvyko knygos autorė Liuda Matonienė, nuotraukų autorė Edita Meškonienė (kraštietė, užaugusi Trakuose), leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė ir redaktorė Jolita Tūbelytė-Parvickienė, kuri ir pasiūlė parašyti šią knygą po to, kai vienos L. Matonienės ekskursijos metu, išgirdo vieną jos pasakojamų istorijų. L. Varanavičienė, tarsi knygos gidė, padėjo susipažinti su knygos atsiradimo istorija bei struktūra, o nuotraukų autorė E. Meškonienė dalinosi tuo, kas jai yra ši knyga ir papasakojo, kaip stengėsi nufotografuoti ir sukurti tokias pastatų nuotraukas, kurios padėtų atskleisti nuotaikas ir jausmus. Jos turėjo ne tik iliustruoti, bet ir padėti papasakoti aprašomas meilės istorijas.

Pasakodama apie pirmąją savo knygą L. Matonienė pasidžiaugė, kad leidykla ja patikėjo ir šios istorijos, iki šiol pasakotos tik ekskursijų po Vilnių metu, sugulė į spalvingą, gausiai iliustruotą knygą. Joje rasite daugiau nei dvidešimt romantiškų pasakojimų, tiesa, jų yra kur kas daugiau – nemažai liko paraštėse. Tai ne vien istorijos apie meilę, bet ir apie kitas žmogiškas aistras, kaip ir visų mūsų gyvenimuose, – teigė autorė. Jai norėjosi atskleisti kuo daugiau daugiasluoksniškumo ir nebūtinai laimingas šių istorijų pabaigas. Kai kurias iš jų autorė rašė ir istorinių herojų gyvenimo vietose. Vieną iš jų – apie M. K. Čiurlionį ir Sofiją autorė stengėsi rašyti sėdėdama ant sofos Čiurlionių namuose. Pristatymo metu autorė išsamiau aptarė kelias istorijas, tačiau tolimesnių savo planų nenorėjo atskleisti, tik užsiminė, kad dar rašys, nes kurti knygą buvo tikrai smagu, o ir neaprašytų istorijų, kurios beldžiasi, yra ne viena.

Šiltas susitikimas baigėsi dar vienu gražiu muzikiniu kūriniu, kurį atliko Trakų meno mokyklos fleitininkės, o susirinkusieji galėjo įsigyti knygų su L. Matonienės ir E. Meškonienės autografais. Leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė patikino susirinkusius, kad su malonumu pratęs leidyklos ir Trakų viešosios bibliotekos draugystę, o skaitytojai galės susitikti ne tik su puikiais lietuvių rašytojais, bet ir įsigyti kitų leidyklos knygų.

Nuoširdžiai dėkojame leidyklai „Tyto alba“ ir viešnioms už romantišką pasivaikščiojimą.

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos