Lietuvių kultūros puoselėtojai Lentvario mieste

Lietuvių kultūros puoselėtojai Lentvario mieste

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva nuo 2016 m. kiekvienais metais vasario 16 – kovo 11 dienomis Lietuvoje ir užsienyje rengiamos Lietuvių kalbos dienos. Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti jos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje. Lentvario miesto biblioteka, minėdama šią iniciatyvą, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje parengė virtualią apžvalgą, kurioje pristato Lentvario mieste gyvenusius ir dirbusius savo kraštui Motiejų Šimelionį ir Juozą Abaravičių – lietuvių kultūros ir kalbos puoselėtojus.

Motiejus Šimelionis gimė 1914 m. vasario mėnesį, Lydos apskrityje, Dubinių kaime, valstiečių šeimoje. Mokėsi Dubinių pradinėje mokykloje, vėliau baigė Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnaziją, 1940 m. – pedagoginius kursus Kaune. 1945 m. buvo NKVD suimtas ir uždarytas į Vilniaus kalėjimą, buvo tardomas, kankinamas, o vėliau išvežtas į Vorkutos lagerį. 1947 m. vėl grąžintas į Vilniaus kalėjimą, bet čia išteisintas ir paleistas į laisvę kaip nekaltai įskųstas. Nuo 1948 m. buvo paskirtas liaudies švietimo skyriaus inspektoriumi Trakų apskrityje. Nuo 1950 m. dirbo Lentvario septynmetėje mokykloje mokymo dalies vedėju. 1958 m. baigė Vilniaus pedagoginį institutą ir įgijo lietuvių kalbos ir literatūros mokytojo specialybę. Tai buvo didelės dvasinės kultūros, taurios sielos žmogus. Tapo reikšmingu kiekvienam, kuris jį savo kelyje sutiko kaip mokytoją, kolegą ar draugą. Jis labai mylėjo ir gerbė savo kraštą bei jo žmones. 1960 m. jam suteikiamas Lietuvos nusipelniusio mokytojo vardas. Savo pastangomis įkūręs atskirą lietuvių mokyklą, sugebėjo toliau ugdyti lietuvybę, Lentvarį padaryti lietuviškesniu miestu.

1963 m. rugsėjo 1 d. M. Šimelionio iniciatyva Lentvaryje įkuriama lietuviška 2-oji vidurinė mokykla, kurioje jis dirbo direktoriaus pavaduotoju iki 1980 metų. 1973 m. gruodžio 20 d. Klevų alėjoje dedamas pirmasis pamatinis akmuo Lentvario naujai lietuvių mokyklai, į kurios pamatus įmontuotas laiškas būsimoms kartoms. 1988 m. gegužę Motiejus Šimelionis mirė. 1989 m. Lentvario 2-oji vidurinė mokykla buvo pavadinta lituanisto, mokytojo, kuris beveik 40 metų paskyrė Lentvario mokiniams, Lentvario lietuvių mokyklos įkūrėjo – Motiejaus Šimelionio vardu.

Juozas Abaravičius gimė 1934 m. balandžio mėnesį Ignalinos rajone, Geistenių kaime. 1954 m. baigė Švenčionėlių pedagoginę mokyklą, 1966 m. – Vilniaus universiteto Filologijos fakultetą. Įgijo filologo ir lietuvių kabos bei literatūros mokytojo kvalifikaciją. 1966–1972 m. mokytojavo Trakų rajone, Vievio ir Lentvario vidurinėse mokyklose. 1970–2003 m. su šeima gyveno Lentvario mieste. Nuo 1972–2003 m. dirbo Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto dėstytoju. 1987 m. apgynė filologijos mokslų kandidato disertaciją „Juozo Baltušio stilius (komunikacinio paveikumo problema)“. Nuo 1991 m. Lietuvių filologijos katedroje dirbo vyresniuoju dėstytoju, docentu. 1993 m. Lietuvos mokslų taryba Juozui Abaravičiui suteikė mokslo laipsnį (daktaro) už filologijos mokslų kandidato apgintą disertaciją. Didžiąją gyvenimo dalį skyrė stilistikos ir lietuvių kalbos kultūros klausimams. 2002 m. parašė ir išleido knygą „Skyrybos stilistika“. Juozas Abaravičius buvo vienas iš tų stebuklingų dėstytojų, gebančių sausus mokslo dalykus studentams perteikti emocionaliai ir artistiškai. Docento  paskaitos nebūdavo nuobodžios. Jas praskaidrindavo linksmais pasakojimais iš savo gyvenimo, nuotaikingomis, kažkada girdėtomis istorijomis ar tiesiog lakiais posakiais. Dažnai šie linksmi pasakojimai siejosi su lietuvių kalbos teorija, todėl sunkias mokslo tiesas studentai suvokdavo ir įsimindavo daug lengviau. 2003 m. Juozas Abaravičius netikėtai mirė. Po jo mirties, 2004 m. buvo išleista jo parengta knyga „O gyvoji stiliaus reiškinių sklaida?“. Kalbos kultūra ir stilistika buvo didžioji šio žmogaus meilė, kurią jis stengėsi įžiebti ir kitų širdyse.

Kviečiame plačiau susipažinti su mūsų parengta apžvalga paspaudus nuorodą: http://inx.lv/cKSH 

 

Rūta Minkevičienė

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vyr. bibliotekininkė                                                                              

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt