Lietuva – piliakalnių kraštas

Čižiūnų bibliotekos lankytojai balandžio 25 dieną rinkosi į popietę, skirtą 17-ajai Nacionalinei bibliotekų savaitei. Kadangi 2017-ieji paskelbti Piliakalnių metais, diskutavome būtent šia tema. Lankytojams buvo pristatyta dokumentų paroda „Lietuva – piliakalnių kraštas“.

Piliakalnis nėra tik kalnas – tai natūralios ar dirbtinai supiltos kalvos, kurių viršuje stovėjo įtvirtinimais apsuptos pilys bei ištisos gyvenvietės. Pagrindinė pilių funkcija buvo gynybinė-karinė. Pirmieji arba ankstyvieji piliakalniai – tai gyvenvietės kalvose, apsuptos įvairių įtvirtinimų. Jie atsirado priešistorėje, daugiau nei prieš 3500 metų. Tai buvo atskirų genčių gyvenvietės. Piliakalniai – ištisa paslapčių paslaptis, kurioje slypi mūsų pagoniškos valstybės praeitis.

Viena iš tokių vietovių – Kernavė – pagoniškos Lietuvos sostinė, apipinta legendomis ir padavimais. Keliasdešimt archeologinių tyrinėjimo metų mums pasakoja apie šios vietovės klestėjimą viduramžiais. Kiekvienas piliakalnis turi savo istoriją, yra savaip išskirtinis, apipintas to regiono legendomis ir padavimais.

Aukštadvario apylinkės pasižymi ne tik unikaliais gamtos kampeliais, bet ir senovės paminklais. Kalvos ir ežerai padėjo įsikurti ištisoms žmonių gyvenvietėms. Iškasami radiniai pasakoja apie gyvenvietes, gyvavusias dar prieš mūsų erą. Vėlesniais tyrinėjimais rasti daiktai pasakoja apie geležies amžių.

Lietuvoje priskaičiuojama per 900 piliakalnių. Šiose kalvose gyveno mūsų protėviai. Archeologiniai tyrinėjimai atskleidžia jų buitį, prisitaikymą prie aplinkos, gamtinių sąlygų.

Piliakalniai mena didingą Lietuvos istoriją. Norėdami plačiau panagrinėti pilių ir piliakalnių praeitį, prisiminti senosios Lietuvos istorijos faktus, prasmingai ir turiningai praleisti susitikimą bibliotekoje, sprendėme kryžiažodžius. Naudojome  autorių  Daivos ir Vlado Narmontų knygą „Lietuvos istorija kryžiažodžiuose“.

Ramutė Mackevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Čižiūnų filialo vyr. bibliotekininkė