Kas nutiko susitikus?

Vasario 21 dieną daugelyje pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvoje, minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Šią datą 1999 metais įtvirtino Jungtinių Tautų organizacija. Kiekvienam žmogui pati brangiausia yra jo Tėvynė, tauta ir, žinoma, gimtoji kalba. Lietuviai nuo seno labai brangino savo kalbą. Net Rusijos carui uždraudus lietuvišką spaudą, po nepavykusio 1863 metų sukilimo, ji išliko gyva motinų lūpose, kurios perdavė lietuvišką žodį savo vaikams. Jos nesunaikino nei lenkinimas, nei rusinimas, nei tremtis.

Lentvario miesto bibliotekoje Tarptautinė gimtosios kalbos diena buvo paminėta susitikimu su jaunąja poete Ieva Kapt (Kasperavičiūtė) ir jos eilėraščių rinkinio ,,Kas nutiko susitikus“ pristatymu. Ši knyga antrajame Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse pelnė trečiąją vietą. Konkursą organizuoja labdaros ir paramos fondas ,,Švieskime vaikus“. Ieva Kapt papasakojo apie fondo ,,Švieskime vaikus“ veiklą, kaip vyksta jaunų vaikų rašytojų ir poetų kūrybos konkursai, kaip fondas rūpinasi knygų leidyba ir platinimu. Paties konkurso idėja labai šviesi ir kilni – paskatinti naujus kūrybinius talentus, padėti lietuvių vaikų literatūros raidai. Šio fondo išleistos knygos keliauja į bibliotekas, mokyklas, darželius, vaikų ligonines. Būtent taip fondas prisideda prie jaunesnio amžiaus vaikų domėjimosi literatūra ir noro skaityti skatinimo.

Vėliau poetė pasakojo savo vaikystės ir jaunystės prisiminimus. Kai buvo maža – mama jai skaitė gražiausius lietuviškus eilėraščius, kurie jai kaip įkrito į ausį, taip ir neiškrito iki šiandien. Mokykloje mėgo lietuvių kalbą, muziką, fizinį lavinimą, skaitė visas įmanomas vaikiškas knygas. Ievai labiausiai patinka Violetos Palčinskaitės, Martyno Vainilaičio, Donaldo Kajoko poezija. Visą laiką jausdama savyje norą padėti žmonėms, palengvinti jų kančias, Ieva nusprendė studijuoti mediciną. Šiuo metu yra ketvirto kurso studentė. Jai puikiai sekasi bendravimas su vaikais ir galbūt ji susies savo ateitį su vaikų gydymu arba auklėjimu. Pirmą savo eilėraštį parašė šeštoje klasėje. Kurti ją skatino mama ir mokytojai. Mokykloje jai labai patiko bendraklasės Vaidos Jankūnaitės linksmi piešinukai, todėl jau tada nusprendė, jeigu parašys knygą, ją būtinai iliustruos Vaida. Ieva pasakojo, kad priklauso gamtos pasauliui. Jai skaudu, kai yra kertami medžiai, kai žmonės šiukšlina ir nesaugo gamtos. Jos pirma knygutė taip pat atspindi meilę gamtai: ją sudaro keturios dalys skirtos metų laikams. Autorė įdomiai pristatė savo knygutę pasakodama apie metų laikus ir kiekvieną pailiustruodama eilėraščiu. Vėliau Ieva pagrojo ir padainavo savo kūrybos dainų. Paklausta, ar neturėjo minčių studijuoti užsienyje, viešnia atsakė, kad mąstė apie tai, tačiau labai myli Lietuvą ir išvažiuoti nesiryžo.

Autorei buvo labai malonu išgirsti savo eiles skaitomas vaikų lūpomis: Naktelė, Gimimo diena, Pirmas sniegas, Laiškas. Ji atsivežė su savimi dar kvepiančių leidyklos dažais knygų, kurias padovanojo renginyje dalyvavusiems vaikams ir suaugusiems, kiekvienam asmeniškai įrašydama linkėjimus. Atsisveikindama Ieva linkėjo Lentvario vaikams mylėti ir branginti savo kalbą taip, kaip ją mylėjo ir brangino mūsų senoliai, bei visada klausytis, ką sako širdelė.

Kristina Mečkovska,

Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja