Kaip nepasiklysti emocijų pasaulyje

Ak, tos emocijos! Ir joms 2020-ieji – ypatingi, nes šie metai paskelbti vaikų emocinės gerovės metais, kurių metu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą. Mūsų – suaugusiųjų – pareiga: padaryti viską, kad šios kartos vaikai išmoktų pažinti ir susitvarkyti su savo emocijomis, nes tai turi įtakos savęs pažinimui ir pasitikėjimui.

Jausti emocijas gebame kiekvienas, tačiau įvardyti, atpažinti ir suvaldyti jas sunku net suaugusiam, o ką jau kalbėti apie vaikus. Todėl vieną rugpjūčio rytą skyrėme emocijų valandėlei, kurioje mokėmės emocijas atpažinti ir prisijaukinti, į pagalbą pasitelkę knygą „Didelė LAIMĖ ir mažytė Baimė“. Lavinamąją knygą apie jausmus parašė ir iliustravo Vaiva Lingytė, joje tėvams ir mokytojams siūlomas itin kūrybiškas būdas, skirtas vaikų emocinio intelekto ugdymui.

Paprašius apibūdinti žodį „emocija“, vaikai puikiai susidorojo su užduotimi, bet kokia nuostaba atsispindėjo jų veiduose, kai sužinojo, jog iš viso priskaičiuojama 160 emocijos rūšių. Pyktis, džiaugsmas, baimė, pasibjaurėjimas, liūdesys ir nuostaba – tai šešios bazinės ir universalios emocijos, geriausiai žinomos, bet kartu turinčios begalę niuansų ir atspalvių.

Taigi, skaitydami, susipažinome su Nuostaba – geriausia drauge, padedančia mokytis ir pažinti pasaulį; su Baime, kuriai atslinkus, širdis nusirita žemyn; su Pykčiu, labai galingu ir energingu; su Liūdesiu, kuriam atsliūkinus, norisi tik dūsauti; su Džiaugsmu, šviesiu kaip saulė; su Nusivylimu, galinčiu būti mažyčiu ir didžiuliu; su Gėda, nuo kurios veidukai kaista; su Pavydu, galinčiu būti įvairių spalvų ir, žinoma, su Laime, labai labai paprasta emocija. Susipažinome, mokėmės pavaizduoti, įsivaizduoti buitines situacijas, kuriose jos pasireiškia, o, svarbiausia, bandėme suprasti, ką daryti, kai užklumpa negeros emocijos ir kaip su jomis susitvarkyti.

Renginį baigėme edukacinėmis dirbtuvėlėmis, kurių metu gaminome ir puošėmės laimės vainikėliais. Džiaugiamės, kad susitikimo metu laimingų ir džiaugsmingų emocijų netrūko, dėkojame už aktyvų dalyvavimą ir fantaziją kuriant.

Tenetrūksta laimingų akimirkų ir teigiamų emocijų visiems!

Danguolė Paliulienė

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė