Jubiliejinė padėkos popietė

Knygos gyvena mumyse, atneša mums gyvenimą, taip kaip ir tikros draugystės. Kai kurios yra senos ir išmintingos, kai kurios – jaunos ir energingos, kai kurios liūdnos ir jaudinančios mūsų širdis,  o kai kurios priverčiančios jas juoktis. Knygos yra tarsi stiklas, per kurį kiekvienas galime pasižiūrėti į gyvenimą su jų džiaugsmais ir sielvartais.

Knygose glūdi pasaulio išmintis, dvasia, nemirtingumas, žmogaus siela, meilė ir kančia, kūryba, išradimai, patirtis. Visa, kas vyko šalies istorijoje, buvo neatsiejama Rūdiškių bibliotekos dalimi.

Jubiliejiniai metai visada priverčia mus žvilgtelėti atgal, įvertinti praėjusį laiką, įprasminti pasiekimus, su šypsena ar liūdesiu prisiminti įvykius, paženklintus laikmečio ar asmenybių. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad įveikusi išbandymų, permainų ir iššūkių kelią, šiandien Rūdiškių biblioteka yra jaukus, šiuolaikiškas ir visiems atviras kultūros židinys, puoselėjantis bendruomenės tradicijas.

Gruodžio 14 d. Rūdiškių bibliotekoje atšventėme garbingą 70 m. veiklos jubiliejų, subūrusį ratą ištikimiausių bibliotekos bičiulių ir globėjų. Muzikiniu pasirodymu popietę pradėjo Rūdiškių gimnazijos moksleivė Odeta Aliukonytė. Atvykusieji buvo pasitikti šiltomis darbuotojų šypsenomis, įprasmintomis nuoširdžiomis sentencijomis apie knygą ir gyvenimą bei sudominti Neringos Tik pasaka apie istorinį, pokario metu prasidėjusį ir iki šiol besitęsiantį bibliotekos veiklos kelią, buvusius ir esamus darbuotojus, kurią skaitė Rūdiškių gimnazijos moksleivės Liveta ir Deimantė Banišauskaitės.

Renginio metu dėkojome bibliotekos remėjams ir globėjams: Editai Vitkauskaitei bei Editai ir Sergejui Vorobjovams bei skaitytojams, kuriems, atsidėkodamas už ištikimybę, draugystę ir paramą bibliotekos kolektyvas dovanojo atminimo dovanėles.

Rūdiškių miesto biblioteka įsteigta pokario metais – 1947-aisiais. Pirmąja bibliotekininke buvo Lilija Čiževskaja. Vykdant Sovietų Sąjungos CK nutarimus, tuo metu buvo svarbus politinis švietimas ir partinė propoganda. Pokario metais įkurtas klubas–skaitykla turėjo tarnauti komunistinės idealogijos skleidimui. Tai buvo sunkūs metai.

Biblioteka buvo įkurta kultūros namų patalpose, antrajame aukšte, buvusioje žydų sinagogoje (šio pastato jau nebėra, jis sudegė 2001 m.). Tuo metu bibliotekoje skaitė 296 skaitytojai, knygų fondą sudarė 1130 vnt. leidinių. Nuo 1950 m. bibliotekoje dirbo A. Barkauskaitė, o nuo 1952 m. vasario - R. Koršunova. Tuo laikotarpiu bibliotekos paslaugomis naudojosi 390 skaitytojų.

1961 m. bibliotekos vedėjos pareigas ėjo I. Krutikova. Po aštuonerių metų, 1969 m. sausį, Rūdiškių miestelio bibliotekos vedėja tapo L. Verseckienė. 1970 m. R. Koršunovą pakeitė V. Kiseliova. Skaitytojų srautas ne mažėjo, o sparčiai augo. Tais metais bibliotekoje jau buvo 1014 skaitytojų.

Renginio metu buvusi ilgametė Rūdiškių bibliotekos darbuotoja Lionė Verseckienė dalijosi praeities įspūdžiais, pasakojo, kaip bibliotekoje vyko kultūrinis darbas: įvairūs teminiai vakarai, knygų parodos, literatūrinės bibliografinės apžvalgos, renkama kraštotyrinė medžiaga.

Po nepriklausomybės atkūrimo bibliotekai prasidėjo naujas etapas. Šiuo laikotarpiu buvo 829 skaitytojai. Svarbiausiomis veiklomis tapo valstybinių nutarimų propagavimas, klasikinės, išeivių literatūros populiarinimas bei senų tradicijų puoselėjimas, skaitytojų aptarnavimo tobulinimas, informacijos teikimo gerinimas. 1994 m. Rūdiškių bibliotekoje pradėjo dirbti ir iki šiol dirba veržli ir energinga bibliotekininkė Danguolė Paliulienė, kuri palaiko gražius santykius su gimnazijos bei darželio auklėtiniais. Gražaus bendradarbiavimo rezultatas – puikūs renginiai vaikams ir jaunimui, kurie vyksta mieste ir yra mėgiami rūdiškiečių.

Šiandien bibliotekoje turime 1186 skaitytojus. Jų informaciniams ir kultūriniams poreikiams tenkinti yra sukauptas virš 30 000 egz. dokumentų fondas, prenumeruojama daugiau nei 40 periodinių leidinių. Bibliotekoje skaitytojai gali naudotis kompiuteriais, išmaniuoju ekranu, planšetėmis, bevieliu interneto ryšiu, čia įkurtos atskiros erdvės vaikams ir jaunimui.

Rūdiškių biblioteka 70-metį atšventė naujoje ir šiuolaikiškoje bibliotekoje. Geresnės dovanos ir būti negalėjo! Šventinę dieną visi kartu džiaugėmės modernia biblioteka. Rūdiškių seniūnas Tadeušas  Pavlovskis ir Trakų r. savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė linkėjo Rūdiškių filialo darbuotojoms būti atviroms naujoms idėjoms, nepristigti kūrybingumo, drąsių sumanymų bei energijos jiems įgyvendinti.

Renginį vainikavo Augustės Banišauskaitės atliekamas kūrinys.

Laima Franckevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vedėja