Joninių išvakarėse – „Kupolės dainos“

Vasaros saulėgrįžos šventė, kitaip Rasos, Kupolės, Saulės, Krešės, vėliau Joninės, Lietuvoje švenčiamos nuo labai senų laikų. Jų metu augmenijai priskiriama ypatinga reikšmė. Apeigose svarbūs būdavo apeiginiai rateliai ir giesmės. Šios šventės išvakarėse Trakų viešoji biblioteka pakvietė į dainų vakaronę „Kupolės dainos“.

Vakaronę vedė Audrius Kasperavičius iš Strakiškių kaimo (Trakų rajone). Jis kartu su žmona užsiima bičių produktų perdirbimu ir vykdo kultūrinę veiklą – veda edukacijas apie bitininkavimą, žvakių gamybą, tautinius audimo raštus. Edukacijas veda Trakų amatų centre arba savo bityne įrengtoje „Žinyčioje“. Be šių veiklų savo asmenine iniciatyva Trakų rajone veda atviras dainų vakarones.

Audrius teigia, kad vakaronių tikslas – dalyvius supažindinti su mitologinėmis lietuvių ir latvių dainomis, atskleisti jų poetinius ypatumus ir apeiginę paskirtį. Ypatingas dėmesys yra skiriamas dainų tekstams: jie analizuojami lygiagrečiai su kitais tautosakos kūriniais.

Vakaronės metu susirinkusiems buvo padalinti dainų tekstai. Visi dalyviai išbandė sutartines, vienbalses, daugiabalses ir burdono tipo dainas. Taip pat sužinojo, kuo skiriasi lietuvių ir latvių dainos, susipažino su Kupolių reikšme ir tradicijomis.

Irena Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė