Istorijos popietė bibliotekoje

Istorijos popietė bibliotekoje

Rugsėjo 30 d. Paluknio bibliotekoje vyko popietė „Kunigaikštis Gediminas“. Į popietę atėjo Paluknio „Medeinos“ gimnazijos ikimokyklinukai, lydimi priešmokyklinio ugdymo pedagogės A. Židanavičienės ir auklėtojos padėjėjos R. Karčiauskienės.

Renginio metu vaikai išgirdo bibliotekininkės pasakojimą apie tai, kad Lietuvos metraščių legendinėje dalyje ir visoje ikimokslinėje LDK istoriografijoje Gediminas pristatomas kaip Lietuvos didysis kunigaikštis. Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą Gediminas užėmė po Vytenio mirties. Tačiau Gedimino, kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio, valdymo laikotarpis nepasižymėjo didesnėmis karinėmis lietuvių pergalėmis, išskyrus Medininkų mūšį 1320 m. Kunigaikščio Gedimino valdymo laikotarpiu LDK sienos ir įtakos sferų ribos nusikėlė toli į rytus bei pietus. LDK plotas Gedimino laikais padidėjo maždaug trečdaliu. Gediminas yra bene pirmasis Lietuvos valdovas suformulavęs plačią LDK europietinimo programą. 1323 m. sausio 25-ąją Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas parašė laišką, kuriame pranešė, jog yra pasiruošęs priimti krikščionių tikėjimą ir pirmą kartą paminėjo Vilnių. Siekdamas tai įgyvendinti, 1323–1324 ir 1341 m. jis nesėkmingai mėgino apsikrikštyti, tačiau kryžiuočiai visais įmanomais būdais stengėsi sutrukdyti Lietuvai apsikrikštyti savarankiškai. Pirmojo bandymo apsikrikštyti metu Gediminas pasiekė tik tiek, kad 1324 m. iš Rygos į Vilnių atvykę popiežiaus legatų (pasiuntinių) atstovai patvirtino 4 metų paliaubas tarp Lietuvos ir vokiečių ordino. 1341 m. į Lietuvą krikštyti Gedimino ir jo pavaldinių buvo atvykę čekų misionieriai, tačiau tų metų paskutinę savaitę Gediminas buvo nužudytas. Įamžinant didžiojo kunigaikščio atminimą, Vilniuje turime Gedimino vardo pilį, o 1990 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir prabėgus 6-eriems m. Vilniuje, pilies papėdėje, Katedros aikštėje, buvo pastatytas paminklas Gediminui.

Išklausę pasakojimą vaikai peržiūrėjo laidos „Gustavo enciklopedija“ sukurtą filmuką „Lietuvos tūkstantmečio datos“, kur išgirdo apie aktualiausias Lietuvai datas ir su kokiais įvykiais jos susietos. Po filmuko peržiūros dalyviai mielai sutiko sukurti rankdarbių ir padovanoti juos bibliotekai, kad galima būtų surengti vaikų darbų parodėlę. Pasisėmę žinių ir geros nuotaikos vaikai padėkojo ir atsisveikino iki sekančių susitikimų.

 

Danutė Nekulsian

Trakų viešosios bibliotekos Paluknio filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt