Išmanieji protai, duokit penkis – praūžė penktasis Auksinio proto žaidimas!

Ir vėl antradienio vakaras, ir vėl „Auksinis protas“, ir vėl nauja pergalė, IR VĖL JĄ IŠKOVOJO IŠMANIEJI PROTAI!

Vasario 14, įsimylėjėlių dieną, į Trakų viešąją biblioteką susirinko komandos, kovojančios dėl „Auksinio proto“ titulo. Fortūna jau 4 kartą (iš penkių) šiame sezone nusišypsojo „Išmaniesiems protams“, kurie teisingai atsakė į ketvirtojo turo papildomos vertės „bonus“ klausimą apie Dantę Aligjerį ir iš viso sukaupę 72 taškus, nuskynė pergalės vainiką. Varžovai nuo, panašu, naujų sezono favoritų atsiliko pakankamai ženkliai – nors komanda „Baikit, nemanau!“ teisingai atsakė į antrojo turo „bonus“ klausimą, iš viso surinko 56 taškus, o komanda „Trakai United“ šiame žaidime surinko 38 taškus.

Pirmasis šios savaitės žaidimo turas kvietė įspėti paslėptą sąsają apie žvejybą ir jos reikmenis, antrasis – nukėlė žaidėjus į XIX a. Lietuvą, trečiasis turas kvietė į teatrą, ketvirtasis, minint Šv. Valentino dieną, buvo apie įsimylėjėlius, na o penktąjį, tradiciškai sudarė įvairūs klausimai.

Primename, kad viena komanda gali dalyvauti viename, keliuose arba visuose septintojo „Auksinio proto“ sezono turnyruose. Taip pat ateinančiuose turnyruose gali dalyvauti ir naujos komandos bei pavieniai žaidėjai, prisijungsiantys prie esamų komandų! Žaidimo metu komandos gali naudotis tik savo narių žiniomis ir išmintimi. Įvairios ryšio priemonės, internetas, kompiuteriai, literatūra ir kitos palengvinimo priemonės negalimos!

Jei esi smalsus, daug žinai, turi puikų draugų ratą – registruok komandą, dalyvauk ir mankštink protą!

Registracija vyksta telefonu (8 528) 55 460 ir el. p. g.tamasauskaite@trakubiblioteka.lt

Kitas žaidimas vyks vasario 21 d. 18.30 val. Laukiame jau esamų ir naujų komandų!

Pavyzdiniai vykusio žaidimo klausimai:

KLAUSIMAS:

Carinės Rusijos imperija Lietuvos teritorijoje nusprendė įkurti naują teritorinį vienetą – Lietuvos guberniją, kuri 1801 metais buvo padalinta į Lietuvos Vilniaus ir Lietuvos X gubernijas. Koks prie upės esantis miestas slepiasi po X‘u, jei šiais laikais toks gubernijos pavadinimas mums atrodytų keistai?

ATSAKYMAS:

GARDINAS. Buvo sukurtos Lietuvos Vilniaus ir Lietuvos Gardino gubernijos. Gardinas – miestas prie Nemuno, esantis dabartinės Baltarusijos teritorijoje, todėl šiais laikais Lietuva ir Gardinas nėra niekuo susiję ir pavadinimas Lietuvos Gardino atrodytų keistai. Būtent pagal tai reikia suprasti, kad miestas nėra Lietuvoje, o kitur. Baltarusijoje didžiausias miestas, esantis ant Nemuno kranto, yra Gardinas.

KLAUSIMAS:

Rodeno skulptūroje „Bučinys“ vaizduojami besibučiuojantys įsimylėjėliai – Francesca de Rimini ir Paolo Malatesta. Francesca vis dėl to buvo ištekėjusi už Paolo brolio Giovanni. Giovanni, sužinojęs apie jų romaną, šiuos nusidėjėlius nužudė. Francescą galima rasti ne tik šioje skulptūroje, bet ir viename literatūriniame kūrinyje, antroje kūrinio „dalyje“. Kas to kūrinio autorius?

ATSAKYMAS:

DANTĖ. Klausime minimas kūrinys – Dantės „Dieviškoji komedija“, kurios dalyje „Inferno“ minima ir Francesca, esanti antrajame pragaro rate (todėl antroji „dalis“ ir žodis „dalis“ yra būtent kabutėse, nes kalbama būtent apie pragaro ratus, o ne apie paties kūrinio dalis). Pagrindinė klausimo užuomina – neištikimybė, tai pabrėžiama, pavadinant įsimylėjėlius nusidėjėliais, o už nuodėmes juk baudžiama pragare.

KLAUSIMAS:

2017 metų vasarį „Laisvės TV“ su Andriumi Tapinu priešakyje išleido laidą, kurioje vyko Tėvynės Sąjungos – Lietuvos Krikščionių Demokratų pirmininko rinkimų debatai. Jie vadinosi – „Kregždžių kovos“. Netrukus buvo paskelbta, kad tokie pat debatai bus suorganizuoti ir su socialdemokratų partijos nariais – kandidatais į pirmininko postą partijoje. Kaip vadinsis šie debatai, jei taip pat vadinasi 1455–1487 metais vykęs istorinis įvykis?

ATSAKYMAS:

ROŽIŲ KARAI (atsakymas „rožių karas“ taip pat tinka). TS-LKD debatų pavadinimas referuoja į tai, kad reikia galvoti apie partijų simbolius. TS-LKD simbolis yra kregždutė, o socialdemokratų – rožė. 1455-1487 metais Anglijoje vyko Rožių karai – pilietinių karų serija tarp Jorkų ir Lankasterių šeimų dėl Anglijos sosto.

Bendrosios įskaitos rezultatai po 5 žaidimo turnyrų:

Komanda „Išmanieji protai“ – 365 taškai;

Komanda „Baikit, nemanau!“ – 314 taškai;

Komanda „Trakai United“ – 133 taškai.

Gintarė Tamašauskaitė,

Trakų viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkė