Gimtoji kalba – tautos tapatybės dalis

Mes labai mylime savo gimtąją kalbą, todėl, artėjant Tarptautinei gimtosios kalbos dienai, kuri minima vasario 21-ąją, Rūdiškių bibliotekoje surengėme edukacinį užsiėmimą „Atrask patarles iš naujo“, kurio vedėja buvo Vinco Mykolaičio-Putino muziejaus atstovė Gabrielė.

Tarptautinė gimtosios kalbos diena švenčiama kasmet nuo 2000-ųjų metų, pasiūlius UNESCO, Jungtinių Tautų organizacijai. Žmonijos kultūros paveldo išsaugojimas – pagrindinis UNESCO uždavinys. Kalba – taip pat kultūros paveldas, todėl ją reikia saugoti ir puoselėti. Manoma, kad pasaulyje egzistuoja apie 6 000 – 7 000 kalbų ir pusei jų gresia išnykimas. Lietuvių kalba yra senoviškiausia iš gyvųjų indoeuropiečių kalbų ir išsaugojo daugiausia prieš tūkstančius metų gyvavusios visiems indoeuropiečiams bendros prokalbės bruožų. Mes visi kartu turime skleisti žinią, kad mūsų gimtoji kalba yra mūsų tautos tapatybės dalis. Kol gyva kalba – gyva ir tauta.

Kad patarlės nebūtų tik muziejinės vertybės, nugulusios į knygas, Vinco Mykolaičio-Putino muziejaus darbuotojai parengė moksleiviams smagų užsiėmimą „Atrask patarles iš naujo“ ir pirmą kartą šis užsiėmimas buvo surengtas už muziejaus sienų. Susitikimo metu mokiniai buvo suskirstyti komandomis, kiekvienai komandai buvo išdalinti lapai, kuriuose pavaizduotas piešinys, prie jo surašytos kelios patarlės. Piešiniui reikėjo pritaikyti tą patarlę, kuri jam tinka. Smagiausia dalis sekė, kai reikėjo pristatyti savo patarlę žodžiu, o vėliau ir be žodžių, tik vaizdu. Moksleivių išradingumas begalinis, buvo ginčų ir ašarų, karštų debatų ir  pykčio, bet šypsenų ir skardaus juoko bibliotekoje buvo daugiausia. Planuojamas vienos valandos užsiėmimas užtruko iki poros valandų.

Ką davė šis susitikimas moksleiviams? Skatino kūrybiškai mąstyti, mokytis diskutuoti, įgyti darbo grupelėse įgūdžių. Šiuolaikiškai ir kūrybiškai pateiktos patarlės puikiai pritampa kasdieniniuose pokalbiuose. Mes visi puikiai tuo įsitikinome.

Dėkojame muziejininkei Gabrielei, mokytojai Patinskienei ir jos klasei už aktyvų ir emocingą dalyvavimą. Bibliotekos sienos sunkiai, bet atlaikė.

Danguolė Paliulienė

Trakų VB Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė