Didžioji skaitymų diena Rūdiškių bibliotekoje

Lapkričio 13-ąją prasidėjo dvidešimt pirmoji Šiaurės šalių bibliotekų savaitė, kuri Baltijos šalyse minama 20-ą kartą. Šių metų savaitės tema – Šiaurės šalių SALOS. Rūdiškių bibliotekoje jaukiai degant žvakutėms pradėjome Didžiąją skaitymų dieną, į kurią atėjo Rūdiškių gimnazijos ketvirtokai su mokytoja Jolanta Dulskiene.

Renginį pradėjome nuo pasakojimo, kad kasmet ši iniciatyva įtraukia daugiau nei 2000 institucijų, o dešimtys tūkstančių vaikų ir suaugusiųjų tuo pačiu metu 11-oje skirtingų šalių Šiaurės ir Baltijos šalių regione klausosi to paties arba kito ta pačia tema skaitomo teksto.

Šiais metais skaitymui pasirinkome ištrauką iš suomių rašytojos Tuvės Jansson knygos „Tėtis ir jūra“. Rašytojos kūryboje salos motyvai užima ypatingą vietą, penkis mėnesius per metus ji ten žaisdavo, grybaudavo, stebėdavo saulėtekius ir saulėlydžius. Jos vaikystės sala tapo fantastinių ir pasakiškų apysakų veiksmo vieta – garsiuoju Trolių Mumių slėniu.

Pasak rašytojos, „yra amžinų dalykų, pavyzdžiui, jūros srovės, metų laikai ir saulėtekis rytais. Ir degantys švyturiai.“ O šiuos dalykus kaip tik ir suteikia gyvenimas saloje. Salų gyventojai dažnai vadinami ypatingai stipriais, ištvermingais ir savarankiškais – tai nedidelės visuomenės, atsparios atšiauriems jūriniams vėjams.

Po perskaitytos kūrinio ištraukos buvo surengta viktorina, kuri leido vaikams pasitikrinti savo žinias apie Šiaurės šalis ir jų rašytojus. Daugelis jau žinojo, kad žymiausia švedų rašytoja yra Astrida Lindgren, o skaitomiausia jos knyga – „Pepė Ilgakojinė“, bet visiems buvo netikėta, kad kartą bibliotekoje rašytoja labai verkė, nes norimos paskaityti knygos nebuvo ir jos teko laukti net keturias dienas.

Viktorinai pasibaigus pasiūlėme vaikams nupiešti savo salą, tikrą arba svajonių, realiai egzistuojančią ar įsivaizduojamą.

Renginio pabaigoje apdovanojome vaikus atšvaitais ir knygų skirtukais, o  vakare palinkėjome

paskaityti su tėvais ar seneliais, nes skaitymas žvakių šviesoje sukuria ypatingą ramybės ir jaukumo aplinką, suvienija ir skatina norą bendrauti bei dalintis įspūdžiais.

Danguolė Paliulienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė