Dailininkė Virginija Aliukonė tapybos parodą pristatė gimtinėje

Dailininkė Virginija Aliukonė tapybos parodą pristatė gimtinėje

Tiltų bibliotekoje nuo spalio pradžios veikia dailininkės Virginijos Aliukonės tapybos darbų paroda „Amžinos pasakos“. Spalio 16 d. čia gimusi ir augusi menininkė atvyko į savo parodos pristatymą ir susitikimą su kraštiečiais.

Gimtinė iki šiol yra jos mintyse ir širdyje. Dailininkė sakė, kad dvi pradinės mokyklos klases baigė Tiltuose, po to mokėsi Trakų vidurinėje mokykloje. Nuo mažens mėgo piešti, rinkosi dailę – Vilniaus aukštesniojoje pedagogikos mokykloje įgijo dailės ir darbų pedagogo specialybę. Vėliau Vilniaus pedagoginiame universitete įgijo dailės bakalaurą, dar vėliau – dailės edukologijos magistrą ir priešmokyklinės pedagogikos magistrą. Virginija su šeima gyvena Vilniuje, yra Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos vaikų darželio „Mažųjų akademija“ pedagogė, mentorė, vyriausioji auklėtoja. Su vyru Dariumi augina tris sūnus: Jorį, Jurgį ir Jurį. Dabar yra mažiausiojo vaiko priežiūros atostogose, todėl suranda daugiau laiko kūrybai. Šeimos vyrai yra pirmieji kūrybos vertintojai, džiaugsmingai sutinkantys jos kūrinius ir net bandantys patys eiti tuo keliu. Jie ir atlydėjo menininkę. Virginija atmintyje išsaugojo vaikystės ir ją supusių artimų žmonių, senojo kaimo vaizdus, audimo, siuvinėjimo, nėrimo, mezgimo raštus, liaudies dainų melodijas ir senelių pasakojimus, kurie formavo būsimą menininkę. Daug vėliau prasidėjo pažintis iš knygų su baltų kultūra, dievais ir dievybėmis, kurios dailininkę užkabino ir tai ji išlieja drobių raštuose. Renginio lankytojai buvo supažindinti su pačiu kūrybos procesu, kaip gimsta paveikslas. Visi paveikslai nutapyti ant drobės akriliniais dažais, kurie labai gerai sukimba. Kaip sakė dailininkė, „darbo niekada nesugadinsi“, pasirinkus pagrindą, vėliau ant jo gali tapyti įvairiomis spalvomis visą norimą kūrinį, spalvas keisti, uždažyti, įgyvendinti visą sumanymą.

Pristatydama savo parodą „Amžinos pasakos“, paaiškino, ką reiškia raštai, ženklai ir simboliai, atkreipė dėmesį į atskiras, galbūt, iš pirmo žvilgsnio ne visiems matomas detales, apibūdino kiekvieną kūrinį, pasakose, gamtoje ir fantazijose gimusius vaizdinius, supažindino, kuo ypatinga kiekviena deivė. Laima – gimimo, likimo deivė, nuo jos priklauso gyvenimo laimė, ilgumas, turtingumas. Ją dailininkė nutapė su kūdikiu ant rankų, ypatingai šviesiomis spalvomis. Veliuona – senovės amžinybės, vilties, mirties, vėlių deivė, įkelta į medį, todėl turi dar ir kitą pavadinimą „Tarp Žemės ir Dangaus“. Deivė Medeina – miškų ir žvėrių valdytoja, nutapyta tamsesniame fone su pilka vilko ir žalia medžių spalva. Sidabrinėje Mėnulio šviesoje mėlynų ir žalių lapelių fone šoka naktinės, antgamtiškos būtybės, deivės-laumelės. Aitvaras nutapytas kaip paukštis – gaidys, jis gali nešti lobius ir sukelti nelaimes, gaisrus. Milda – meilės deivė, baltų kultūroje neminima, ji, galbūt, sugalvota vėliau, todėl dailininkė ją nutapė beveik šiuolaikiškai, žaismingai, su rugiagėlių vainiku, žydrame fone. Ypatingai šiltai nuteikia paveikslas „Seserys“, su židinio ugnele, rugių varpomis, baltų debesėlių – avelių ir ąžuolo fone plukdančios burinius laivelius. Daugelyje paveikslų vyrauja medžio motyvas, šaknimis – į žemę, šakomis – į dangų, tai – „Šeima arba Rugpjūčio karštis“, „Kiaušinis arba Pradžia“, „Sielų medis“, „Viltis“, „Idilė“, „Pavasaris“. Ir visi kiti talentingai nutapyti paveikslai žavi savo tema, liaudies raštais, ornamentika, simboliais, gyvybingumu. Kiaušiniai – gyvybės pradžia, paukštis – skrydis, žaltys – geroji namų dvasia, ugnelė – šiluma, namų židinys. Keliuose paveiksluose įkomponuota nemažai senojo kaimo vaizdų, darbų, gyvenimo epizodų ir pasakų personažų.

Dailininkė sulaukė daug klausimų, sveikinimų ir gražių palinkėjimų. Bibliotekos lankytojai sužavėti dailininkės darbais linkėjo didelės kūrybinės sėkmės, įkvėpimo, nesustoti kūrybiniame kelyje ir išplaukti į giliuosius vandenis. Kaimo poetas Vytautas Vilkišius iš naujos knygos „Laisvės kibirkštėlė“ dailininkei skyrė savo eiles „Pavasaris“ ir „Rudenėlis“.

Dėkojame dailininkei Virginijai Aliukonei už nuostabiai gražius paveikslus, už puikų parodos pristatymą, šiltą bendravimą, taip pat asociacijos „Tiltų kelias“ pirmininkei, seniūnaitei Laimai Četrauskienei už pagalbą, organizuojant parodą.

Aštuoniolikos darbų paroda „Amžinos pasakos“, skirta archeologės, baltų kultūros tyrinėtojos Marijos Gimbutienės metams, bibliotekoje veiks iki lapkričio 30 d., tad visi norintys pamatyti paveikslus iš arčiau kviečiami į biblioteką.

 

Elena Žilinskienė

Trakų viešosios bibliotekos Tiltų filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt