Baigėsi projektas „TRIO: dailė+muzika+poezija“

Nuskambėjo paskutinis Trakų viešosios bibliotekos projekto, renginių ciklo/meno degustacijos „TRIO: dailė+muzika+poezija“ akordas.

Rugsėjo 8 d. vyko ketvirtasis, paskutinis, meno mylėtojų susitikimas. Degustacijos metu „AP galerija“ galerininkė Vilma Jankienė pristatė 10 menininkų darbus. Žiūrovai pamatė net 40 meno kūrinių.

Susirinkusius stebino neįprasti dailininkės K. Danilevičienės (Juodkrantė) smėlio paveikslai „Seni pinigai“, „Juodas“, „Pasakojimas“, „Auštant“. Autorė savo darbams naudoja naują techniką – smėlį, kartoną, akrilinius klijus, klijuoja sluoksniais. V. Paukštelio (Vilnius) kūryba jau pažįstama trakiečiams. Jis žinomas ir kaip muzikantas-pianistas. Menininko vaizduojami personažai kartais netelpa į paveikslo rėmus, tad atrodo tarsi pakibę ore, pavyzdžiui, „Melsva lapė“. Pristatytos ir kelios jo miniatiūros – portretai „Ornitologas“ bei „Gogenas“. D. Jonaitis (Vilnius), gyvenantis Londone, yra nebaigęs profesionalių dailės studijų, tačiau mokęsis pas profesionalius dailininkus. Jo paveikslai žavėjo savo nuotaika – pilni intensyvumo, stebuklo, emocijos. Ant popieriaus vienu atsikvėpimu tušu atlikti darbai „Šviesa“, „Lengvumas“ bei tapyti ryškūs paveikslai „Oranžinio miesto gatvės 3“, „Niekada nesibaigianti kelionė“. Žavėjo E. Lipeikaitės (Vilnius) akvarelės darbai, kurių pagrindinė tema – vanduo, tarsi gyvas judėjimas, bei gėlių motyvai. M. Abramavičiaus (Vilnius) tapybos darbuose atsispindėjo jo kelionių motyvai, žavėjo spalvų koloritas.

Buvo pristatyti A. Petrašiūnaitės (Kaunas) grafikos darbai, didelio formato lino raižiniai, kuriuos dailininkė kuria žiemą. Gyvenimiški mirties, kojų skausmo motyvai, moteriškumo simboliai, žmogiškumo ir gyvuliškumo, gamtos ryšiai – visa tai juda, mainosi grafikos lakštuose, formos persipina į naujas iliuzijas. Taip pat degustacijos metu pristatyti vilniečių dailininkų R. Jatkevičiūtės-Kasperavičienės, S. Gutausko, G. Albrechtaitės-Lingienės bei I. Budrytės tapybos darbai.

Degustacijos metu skambėjo ir dailininkų (A. Ambraso, J. Ivanauskaitės, L. Gutausko) poezijos posmai iš rinkinio „Summa: lietuvių dailininkų poezijos antologija“ (2020). Į šią antologiją atrinkta dailininkų sukurta poezija – dėmesio vertas lietuvių kultūros reiškinys. Daugeliui šios asmenybės labiau žinomos kaip literatūros atstovai. Juos lydėjo gitaristo L. Vaitulevičiaus atliekami muzikiniai kūriniai.

Viso projekto metu žiūrovai susipažino su 40 menininkų įvairaus žanro dailės kūriniais: grafika, tapyba, fotografija. Buvo parodyta net 160 kūrinių. Muzikinius kūrinius atliko žinomi Lietuvos atlikėjai: Lietuvos džiazo kūrėjas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas, klavišininkas, kompozitorius, džiazo grupių lyderis Dainius Pulauskas ir vienas geriausių džiazo trimitininkų Lietuvoje – Valerijus Ramoška. Projekte dalyvavo jauni, puikūs atlikėjai: saksofonistas Vilius Streckis ir pianistas Linas Karaliūnas bei gitaristas Laurynas Vaitulevičius. Projekto renginiai vyko ir Trakų rajone: Rūdiškių bei Lentvario bibliotekose. Ten vykusių meno degustacijų metu klausėmės vietos literatų kūrybos, kurią atliko patys autoriai.

Už pagalbą įgyvendinant šį projektą dėkojame partneriams: Trakų kultūros rūmams, Rūdiškių kultūros centrui, Lentvario kultūros rūmams, o taip pat laikraščiui „Trakų žemė“. Pagrindiniai projekto rėmėjai – Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Tikimės, kad tęstinis projektas „TRIO: dailė+muzika+poezija“ gyvuos ir toliau bei suteiks žmonėms dar daugiau žinių apie meno įvairovę, lietuvių menininkų kūrybą, skleis profesionalaus meno prieinamumą, stiprins kultūrinį bendradarbiavimą tarp kultūros įstaigų ir bendruomenės.

Irena Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė