„Auksinis protas“ pasiekė finišo tiesiąją

„Auksinis protas“ pasiekė finišo tiesiąją

Prabėgo medžių lapus barstantis spalis, o su juo ir aštuntasis „Auksinio proto“ žaidimas. Tai reiškia, jog rudens protmūšio sezonas jau įpūsėtas – beliko 5 žaidimai. Šio antradienio vakarą varžėsi „Protorius“ ir „Išmanieji protai“. Ketvirtą kartą iš eilės fortūna nusišypsojo „Išmaniesiems protams“, kurie surinko 75 taškus. Sveikiname nugalėtojus! „Protoriui“, su 54 taškais, atiteko antroji vieta.

Šiame žaidime komandoms teko atsakinėti į muzikinius klausimus, užrašyti du žodžius, kurie tarpusavyje skiriasi kokiu nors diakritiniu simboliu bei pamąstyti apie rudenį. Kaip ir visada, vakaras praėjo įdomiai, smagiai bei azartiškai.

Žaidimo rezultatus rasite čia: https://www.auksinisprotas.lt/gyvu-zaidimu-rezultatai/

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

KLAUSIMAS: Leidykla „Kitos knygos“ išleido Aldouso Huxley‘io esė knygas „Suvokimo durys“ bei „Rojus ir pragaras“ apie psichodelikus ir psichodelines patirtis. Dar XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje rašytojas buvo vienas pirmųjų, kuris, prižiūrint tyrėjams, pabandė meskalino. Knygos aprašyme autorius pavadinamas „JŲ regėtoju“. Kas yra JOS, jei „JOS“ – vieno Lietuvos poeto kūrinys?

ATSAKYMAS: VIZIJOS. Autorius pavadinamas „vizionieriumi bei vizijų regėtoju“. Ne paslaptis, kad psichodelinės medžiagos sukelia vizijas, o vizionieriumi (bendrąja prasme) yra vadinamas žmogus, turintis tam tikrą ateities viziją. Aldousas Huxley‘is neabejotinai atitiko abu šiuos apibūdinimus. Vytautas Mačernis yra lietuvių poetas, parašęs kūrinį „Vizijos“ (tai, beje, vienintelis šio asmens iki galo pabaigtas darbas).

Šaltinis: https://www.kitosknygos.lt/knygos/Suvokimo-durys.-Dangus-ir-pragaras 

KLAUSIMAS: 1940 metais, gavusi sau adresuotą eilėraštį, lakštingala palūžo ir niekada daugiau nebebuvo JA, o tik X. Kas yra JI ir kas yra X?

ATSAKYMAS: NERIS ir NĖRIS. 1940 metais poetė Salomėja Neris su kitais poetais iš Maskvos parvežė Stalino saulę. Pasipiktinusios Neries moksleivės parašė jai smerkiantį laišką, kuriame įdėtas ir eilėraštis, su žodžiais „nedrįsk tu vadintis šventos mums upės, Neries vardu“. Nuo to laiko Neris tapo Nėrimi. „Lakštingala negali nečiulbėti“ – Salomėjos Nėries eilėraščių rinkinys bei dokumentinis filmas apie rašytoją, todėl klausime ji ir vadinama „lakštingala“.

Šaltinis: https://www.rasyk.lt/ivykiai/apie-s-neries-gyvenimo-vingius-ir-jos-gyvenimo-meiles.html 

Šaltinis: https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1233714/naivi-meile-ir-permainingas-gyvenimas-parvezusi-stalino-saule-salomeja-neris-atsigreze-i-tikejima 

KLAUSIMAS: Lapkričio 2 dieną Meksikoje švenčiama Mirusiųjų diena. Dia de los Muertos – itin spalvinga ir populiari šventė, per kurią rengiami paradai ir tikima, kad mirusiųjų vėlės gali vienai dienai sugrįžti pas gyvuosius. Geriausiai tai buvo parodyta 2017 metų animaciniame filme „Coco“, bet tai galima buvo pamatyti ir anksčiau, viename Jameso Bondo serijos filmų. Tikėtina, jog tokia intro scena buvo pasirinkta ir dėl filmo pavadinimo. Koks filmas prasidėjo nuo Mirusiųjų dienos parado?

ATSAKYMAS: „SPECTRE“ / „SPEKTRAS“. Vienas iš žodžio „spectre“ vertimų – „vaiduoklis, dvasia“. Mirusiųjų dienos parade vykstančiomis gaudynėmis prasidėjo 2015 metų Jameso Bondo filmas „Spectre“.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Spectre_(2015_film) 

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Day_of_the_Dead 

 

Ačiū visiems už žaidimą! Likite sveiki ir iki pasimatymo lapkričio 9-ąją!

 

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt