Apie svarbą pažinti emocijas

Apie svarbą pažinti emocijas

Lietuvos Respublikos Seimas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyvai 2020-uosius metus paskelbti Vaikų emocinės gerovės metais. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vaikų emocinės gerovės svarbą, gerinti vaikų psichikos sveikatą ir gerovę, o kartu kurti sveikesnę bei laimingesnę visuomenę.

Emocinė sveikata – tai vienas iš sveikatos komponentų, kuris apima vaiko patiriamas emocijas, saugumo jausmą ir įvairias asmenines problemas. Dažniausiai vaikai ir suaugusieji puikiai susitvarko su džiugiomis emocijomis. Tada mes būname laimingi, šypsomės ir natūraliai kyla noras būti geriems. Suaugusieji turi išmokyti vaiką tinkamai reaguoti ir susidūrus su pykčiu bei liūdesiu. Vaikystėje patiriami teigiami išgyvenimai skatina vaiko aktyvumą, pasitikėjimą savimi, gebėjimą pritapti grupėje, komunikuoti. Neigiamos emocijos, kurios vyrauja ilgą laiką, keičia elgesį. Toks vaikas gali tapti piktas, agresyvus, liūdnas, depresyvus, visiškai nepasitikintis savimi.

Kasdienis tėvų darbas – domėtis jausmais ir mintimis, užsiimti bendromis veiklomis ir stiprinti ryšį su vaiku, kokybiškai leisti laiką su vaiku be jokių pašalinių trikdžių: telefonų, televizoriaus ar kompiuterio. Galima žaisti stalo žaidimus, pasivaikščioti, paskaityti knygą.

Vaikų emocinės gerovės metus paminėti bei pasikalbėti apie emocijas sutiko Rykantų universalaus daugiafunkcio centro darželinukai. Vasaros skaitymų ciklo „Vasara su knyga“ ketvirto susitikimo metu vaikams buvo pristatyta D. Jegelevičiūtės-Biekšienės knyga „Barbora Radvilaitė. Rūmų paslaptys“. Tai pirmoji autorės knyga. Knygos veiksmas nukelia į Renesanso laikmetį. Pasitelkus iliustracijas, vaikams papasakota Barboros istorija. Su mažaisiais kalbėjomės apie pagarbą tėvams, pareigas, atsakomybę. Barborai buvo pažįstamos tokios emocijos kaip nerimas, nusivylimas, vienišumas, rūpestis, liūdesys, kaltė. Jos neaplenkė ir susižavėjimas, didžioji meilė, pagarba, išdidumas. Gražios iliustracijos labai gerai perteikė knygos turinį. Jas stebėję vaikai buvo suintriguoti, susidomėję Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, kuri jau beveik 500 metų gyva lietuvių atmintyje ir širdyse.

Reikia mokyti vaikus kalbėti apie emocijas. Vien nuo to jos pradeda realizuotis ar atslūgsta, mažėja įtampa, didėja savivertė. Yra mokslininkų, teigiančių, kad kalbėti apie jausmus svarbiau, nei išmokyti skaityti.

 

Barbara Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt