Apie skaitmenines technologijas Rykantų bibliotekoje

2020 m. vasario 11 d. Lietuva minėjo Saugesnio interneto dieną, kuri buvo minima daugelyje pasaulio šalių jau 17-ą kartą. Įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyko visą savaitę, organizuojant teminę akciją „Saugesnio interneto savaitė“. Jos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

21-ąjį amžių valdo elektronika, vis labiau priklausome nuo elektroninių prietaisų, kurie pagerina žmonių gyvenimo kokybę. Moderni karta šiandien jau taip priprato prie kasdienio naudojimosi prietaisais, kad tai jau tapo gyvenimo būdu. Vyresnė karta irgi stengiasi prijaukinti technologijas ir tapti raštingesne. Trakų viešoji biblioteka ir jos filialai, vykdydami projektą „Prisijungusi Lietuva“: efektyvi, saugi ir atsakinga Lietuvos skaitmeninė bendruomenė“, jau kurį laiką kviečia gyventojus tobulinti skaitmeninius įgūdžius, dalyvauti mokymuose, kurie vyksta bibliotekose. Jau po mėnesio, kovo 23–29 d., vyks kasmetinė nacionalinė akcija „Skaitmeninė savaitė“. Akcija skatins naudotis informacinėmis ryšio technologijomis ir ugdyti skaitmeninį raštingumą.

Popietės „Elektroninė knyga ir skaitytuvas“ metu, Rykantų biblioteką lankantys vaikai susipažino su Saugesnio interneto savaitės bei Skaitmeninės savaitės tikslais. Jiems buvo pristatytos elektroninės svetainės www.epilietis.eu bei www.prisijungusi.lt. Dalyviai patikrino savo IT pradmenų žinias. Testą sudarė 30 klausimų iš 3 sričių: naudojimasis kompiuteriu, naudojimasis internetu ir naudojimasis e. paslaugomis. Vaikai prisipažino, kad dažniausiai naudojasi telefonais, mėgsta ir yra gerai įgudę naudotis staliniais bei nešiojamais kompiuteriais, rečiau jiems tenka dirbti su planšetiniais kompiuteriais. Naudotis elektroninių knygų skaitytuvu popietės dalyviams iki šiol dar neteko. Todėl jie labai džiaugėsi gavę galimybę išbandyti bibliotekoje turėtus elektroninius skaitytuvus PocketBook bei Cybook Odyssey. Vaikai sutiko, kad mėgstantiems daug skaityti šie įrenginiai yra daug geresni už telefonus ar planšetes dėl malonesnio akims ekrano, ilgesnio baterijos tarnavimo laiko ir kainos. Jie suprato, kad tai yra puiki alternatyva popierinėms knygoms ir žurnalams.

Dalyviams tikrai patiko lengvi, patogaus dizaino, kompaktiški ir šiuolaikiški skaitytuvai, kurie telpa į mažiausią rankinę ir gali tapti geriausiu palydovu kelionėje. Vaikai sužinojo, kaip galima atsisiųsti mokamą ar nemokamą elektroninę knygą bei kaip ją skaityti naudojantis skaitytuvu.

Barbara Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos Rykantų filialo vyr. bibliotekininkė