Manyje gyvena milijonai

Ed Yong

Manyje gyvena milijonai

O kas, jei iš tiesų mes – ne unikalios individualybės, bet milijonų gyvų mikroorganizmų sankaupos?
Ir žmogus, ir vapsva, ir zuikis – galybės bakterijų ir mikrobų namai. Daug kas mano, kad mikrobai kenksmingi ir turi būti negailestingai sunaikinti. Tačiau kenksmingų rūšių yra tik apie 100, o naudingų – šimtai tūkstančių... Mumyse gyvenantys mikroorganizmai padeda kūnui atsinaujinti, suteikia imunitetą, netgi turi įtakos kiekvieno mūsų asmenybei ir gebėjimams.
Reikšmingiausia mokslo revoliucija po Darwino – tai žvilgsnis iš mikrobų perspektyvos. Ši informatyvi, žaisminga, preciziškai tiksli knyga atskleidžia netikėtą gyvybės Žemėje paveikslą ir kviečia naujai pažiūrėti į save ir savo kompanionus – mikroorganizmus.

"Manyje gyvena milijonai" - „The New York Times“ bestseleris, pagal „The Economist“ – geriausia metų knyga apie mokslą, pagal „The Times“ – viena iš metų knygų.

„Šios knygos pamatas – tūkstančiai tyrimų, bet Yongas, jūsų neapsunkindamas moksline kalba, tiesiog lengvai atskleidžia vieną įdomią įžvalgą po kitos. „Manyje gyvena milijonai“ – mokslo žurnalistika geriausiu savo pavidalu.“
Bill Gates

Penkios priežastys, kodėl reikia perskaityti knygą "Manyje gyvena milijonai":
1. Staigmena - ar žinojote, kad kiekvienas iš mūsų esame atskiras zoologijos sodas? 
2. Jei mūsų kūnas gausiai apgyvendinta vietovė, kaip jos mikroskopinis žvėrynas valdo mus?
3. Kodėl mums taip kenkia milijonus gyvybių išgelbėję antibiotikai?
4. Ką gali gamta?
5. Ar kada nors dalyvavote pažintinėje kelionėje po žmogaus vidų?

Edas Yongas (gim. 1981) yra ne kartą apdovanotas britų mokslo žurnalistas, dirbantis „The Atlantic“. Bendradarbiavo su „National Geographic“, „The New Yorker“, „Wired“, „The New York Times“, „Nature“, „New Scientist“, „Scientific American“ ir kitaisleidiniais. 2014 m. TED konferencijoje jis kalbėjo apie mąstymą kontroliuojančius parazitus, ir ši kalba sulaukė 1,4 milijonų peržiūrų.
Jis buvo apdovanotas Byrono H. Waksmano prizu už gamtos mokslų komunikavimą viešojoje erdvėje (2016), taip pat Michaelo E. DeBakey žurnalistikos premiją ir kt. Yra gavęs du apdovanojimus iš Britanijos rašančiųjų apie mokslą asociacijos (The Association of British Science Writers) už geriausią mokslo tinklaraštį „Not Exactly Rocket Science“ (2014) ir už geriausią mokslo viešinimą plačiajai visuomenei.

2016 metais pasirodė pirmoji jo mokslo populiarinimo knyga "I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life". Knygos pavadinimas "Manyje gyvena milijonai" kilęs iš Walt Whitman poemos "Song of Myself" ir pasakoja apie nematomus sąjungininkus, kurie gyvena mumyse. Žmogaus kūne mikrobinių ląstelių yra beveik pusantro karto daugiau negu žmogiškųjų ir jas visas sieja nepaprasta simbiozė. Mes nejaučiame, ką mikrobai veikia mumyse, tačiau mes nuo jų priklausome. Tam tikra prasme jie mus valdo. Ir ne tik. Nereikia pamiršti, kad mūsų santykiai abipusiai, o poveikis vienų kitiems - daugialypis. 
Ši knyga suteikia galimybę naujai pažvelgti į šią sąjungą ir papildyti mūsų žinias apie mus supantį ir mumyse gyvenantį mikroorganizmų pasaulį. Ir sužinoti daugiau ne tik apie juos, bet ir apie save. 

Stipriausios knygos "Manyje gyvena milijonai" savybės - Ed Yong mokslinė kompetencija, erudicija ir šmaikštus pasakojimo stilius. Jis ne tik pateikia informaciją apie naujausius tyrimus ir mokslo atradimus. Jis apžvelgia spaudoje ir internete pasirodančias mokslininkų spėliones ir diskusijas, susitinka su jais asmeniškai, patenka į jų laboratorijas ir uždaras konferencijas. Ši knyga - įspūdingų atradimų kupina kelionė. Mes jau išžvalgėme beveik visus mūsų planetos kampelius, tad leiskimės į naujas gausiai apgyvendintas vietoves...

Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Skaitmeninio raštingumo mokymai
Interaktyvi biblioteka
Vilnijos vartai
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
Eklasika