Saugokime gimtąją kalbą!

Rugsėjo 8-ąją jau 53 kartą buvo minima Tarptautinė raštingumo diena. Šią dieną pagerbiami tie, kurie atnešė pasauliui raštingumą bei visi mokytojai, kurie dabar moko kitus. UNESCO komisija siekia, kad raštingumo skatinimas būtų laikomas svarbiu nacionalinės ir tarptautinės politikos klausimu. Nors gyvename inovacinių technologijų amžiuje, dar iki šiol virš 790 mln. žmonių visame pasaulyje yra neraštingi, nesugebantys dalyvauti savo bendruomenės gyvenime, sprendžiant aktualias temas.

Žmogus, gebantis ne tik perskaityti, bet ir įsisąmoninti pateiktą informaciją, sklandžiai dėstantis savo mintis, turintis lakesnę vaizduotę – štai kur slypi raštingumo lygis. Neveltui lietuvių patarlė byloja „Kas skaito rašo – duonos neprašo“! Su bibliotekoje apsilankiusiais Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinės mokyklos 2 klasės mokiniais svarstėme, kodėl svarbu savo gimtąja kalba mokėti taisyklingai skaityti ir rašyti. Vaikai vienbalsiai tikino, kad mokslai atveria duris į šviesesnį rytojų. Ypač šiais laikais labai svarbu nuolat prisiminti rašybos taisykles, kadangi intensyvus bendravimas naudojantis išmaniosiomis technologijomis ir socialiniais tinklais dažniausiai vyksta ne lietuviškais rašmenimis, o lotyniškais.

Popietės metu surengėme trumpą viktoriną apie lietuvių kalbos svarbą ir saugojimą. Vaikai noriai dalyvavo viktorinoje, o popietės atminimui pasigaminome dovanėles – aitvarus.

Mūsų – lietuvių – kalba, kuria kalba apie 3 mln. žmonių, yra labai graži, daininga ir turtinga. Džiugina širdį, kad mes, lietuvių tauta, turime nacionalinę kalbą, kuria iki šiol bendraujame, tad privalome ją puoselėti, kaip kad mūsų protėviai saugojo, kad kalba neišnyktų, o gyvuotų dar ilgai ilgai...

Agnieška Uscilienė

Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo