Pinhole – lėtoji fotografija Trakų viešojoje bibliotekoje

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka pristato edukaciją, kurios metu fotoaparatu tampa kasdienės buities daiktai – kartoninė arbatos pakuotė arba skardinis kavos indelis.

Balandžio 25 d. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos vyresnysis multimedijų dizaineris Mindaugas Masaitis drauge su savo kolege edukatore Irina Jarec kvietė smalsius trakiečius ateiti į Trakų viešąją biblioteką (Vytauto g. 69) ir patirti šį nepaprastą lėtosios fotografijos potyrį. Žodis „Pinhole“ yra kilęs iš lotynų kalbos ir apibūdinamas kaip tamsus kambarys, šviesai nepralaidi dėžutė arba erdvė, kurioje formuojamas atvirkštinis vaizdas, patekęs pro skylutę.

Susitikimo metu į ją atėjusieji Trakų Vytauto Didžiojo gimnazistai drauge su juos lydinčia dailės mokytoja Loreta Makarevičiene supažino su neįprastu analoginės fotografijos metodu – Pinhole. Iš pradžių visi buvo supažindinami su senąja fotografijos technika, jos pradmenimis ir proceso teorija. Po to kiekvienas atėjęs į edukaciją gavo po fotoaparatą iš paprastos kavos dėžutės. Edukatorius Mindaugas drauge su Irina papasakojo, kad pats vaizdas gali būti fiksuojamas ant šviesai jautrios medžiagos – fotopopieriaus arba fotojuostelės. Nenaudodami beveik jokių techninių priemonių, moksleiviai praktiškai išbandė šio prietaiso veikimo principus. O tuomet visi susirinkusieji trumpam tapo miesto fotografais. Gimnazistai galėjo pasirinkti norimą būsimos nuotraukos motyvą ir formas. Vieni rinkosi gamtos vaizdus, kiti nusprendė pasidaryti savo paties fotografiją. Galiausiai patys išryškino savo padarytas nuotraukas Trakų viešosios bibliotekos rūsio patalpoje, kurioje visomis būtinomis ryškinimui medžiagomis pasirūpino patys edukatoriai.

Nekantriai kiekvienas edukacijos dalyvis laukė, kol išsiryškins jo sukurtas kadras. Gauti rezultatai pradžiugino pačius lėtosios fotografijos kūrybinių dirbtuvių vedėjus, nes nuotraukos pavyko visiems. Gimnazistai džiaugėsi išbandę Pinhole fotografijos gudrybes, o šios šaunios dienos įamžinimui visi su savo lėtosios fotografijos būdu darytomis nuotraukomis sustojo nusifotografuoti šalia bibliotekos bendrai nuotraukai.

Kristina Serapinienė,

Trakų viešosios bibliotekos