Karpinių iš popieriaus paroda Onuškio bibliotekoje

Įvairūs šaltiniai teigia, kad karpinių menas iš popieriaus gimė Rytų šalyse. Vėliau jis paplito po visą pasaulį. Daugelyje šalių ši dailės šaka turi senas tradicijas. 1981 m. Vilniuje surengta pirmoji respublikinė karpinių iš popieriaus paroda, kurioje savo kūrybą eksponavo trisdešimt autorių. Visų meninių karpinių trūkumas yra tas, kad jie padaryti iš nepatvarios medžiagos – popieriaus, todėl tai – viena iš priežasčių, kodėl pasaulyje labai mažai yra išlikę senovės kūrinių.

Miesto ir kaimo žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus. Sudėtingesnio ornamento karpiniais – užuolaidėlėmis puošdavo namų langus, indaujas. Specialūs karpiniai su paukščių, arklių, obuolių, varpų ir kitais siluetais būdavo kuriami vestuvėms, jaunavedžių sėdimai vietai papuošti. Iš praeities atėjęs kruopštus popieriaus karpymo menas šiandienėje meno terpėje dažniausiai išlaiko tą pačią archaišką ir natūralią plastikos išraišką, geometrinę liaudies meno ornamentiką. Meninių karpinių turinys nuolatos vystėsi. Ištobulėjo ne tik karpinių atlikimo technika, jie pasidarė įvairesni, o turinys gilesnis.

Onuškio bibliotekoje eksponuojama nuostabiai graži karpinių paroda, kuri atkeliavo iš Bijūnų daugiafunkcio centro kūrybinių dirbtuvių „Tradiciniai ir netradiciniai karpiniai“. Nuoširdžiausiai dėkojame vadovei, neformalaus ugdymo organizatorei Aušrai Venskutonienei ir visiems darbų autoriams, tarp kurių rasime ir Onuškio Donato Malinausko pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Vidos Matkevičienės darbų. Kiekvieną dieną vykstantys įvairūs užsiėmimai pritraukia ne tik Bijūnuose gyvenančius žmones, bet ir dalyvius iš aplinkinių kaimų, miestelių. Čia jie gali išmėginti savo meninius gebėjimus kuriant darbus ne tik karpinių, bet ir piešimo, klijavimo, lipdymo technika.

Ši paroda Onuškio bibliotekoje pirma, bet tikrai ne paskutinė, nes Bijūnų bendruomenė su savo žmonėmis tikrai turi ką parodyti. Labai lauksime kitų darbų ir džiaugiamės naujai įgytu bendradarbiavimu.

Paroda Onuškio bibliotekoje veiks visą balandžio mėnesį.

Inga Gackienė,

Trakų viešosios bibliotekos Onuškio padalinio