Susitikimas su rašytoja Egle Gudonyte

Trakų viešojoje bibliotekoje viešėjo rašytoja Eglė Gudonytė, kuri pristatė savo naujausią knygą – romaną „Atversta ir apversta“. Juokavome, kad ji, anaiptol ne Kristina Gudonytė, garsėjanti knygomis paaugliams, bet panašumo esama... Sako, kad sutampa ne tik pavardės.

Eglė Gudonytė gimė 1970 m. Radviliškyje. 1993 m. baigusi Klaipėdos universitetą įgijo lietuvių filologijos ir režisūros specialybę, dirbo Klaipėdos miesto savivaldybėje. Nuo 2017 m. gyvena Vilniuje. 2013 m. „Minties“ leidykla išleido jos dokumentinį romaną „Karta nuo Sibiro“. „Atversta ir apversta“ – jau antroji autorės knyga.

Prieš ketverius metus pasirodęs pirmasis romanas „Karta nuo Sibiro“ iš karto parodė, kad į literatūros lauką įžengė originalų pasaulėvaizdį turintis ir rašyti mokantis žmogus. Ši knyga buvo išleista pakartotinai. Autorė papasakojo, kad imtis tokio pobūdžio (dokumentinio romano) kūrinio paskatino jos mamos pasakojimai apie Sibirą, tremtį, noras papasakoti sau savo šeimos istoriją. Nenorėdama tiesiogiai prisipažinti, kad nori apie tai parašyti knygą, klausinėjo mamos apie jos išgyvenimus ir prisiminimus. Tad buvo labai svarbu, kaip knygą įvertins artimiausi žmonės.

Antroji knyga „Atversta ir apversta“, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo visai kitokia, iš tikrųjų turi daug sąsajų su pirmąja. Autorei rūpėjo moteriškumas. Knygoje apžvelgiamas dviejų šiuolaikinių moterų gyvenimas. Rašytoja prisipažino, kad jai norėjosi pažaisti moteriškos literatūros archetipais. „Būta nemažai kūrėjų moterų duetų. Kai tik sugalvojau rašyti apie dvi drauges, veikėjos iškart vizualizavosi“, – sako autorė. Moterų vienišumo tema buvo svarbi tiek pokaryje, kai daugelis vyrų negrįžo iš karo, tiek ir dabartiniame pasaulyje, kai moterys nebegali būti tokios, kokios būdavo anksčiau. Tad ir autorės parinkti herojų vardai nėra atsitiktiniai. Autorė norėjo nukrypti nuo „nuglaistyto, taisyklingo gyvenimo.“  Nuo vienatvės moterys randa užuovėją  kūryboje, savitame požiūryje į gyvenimą, tradicinėse vertybėse. Romane nemažai juokingų dalykų. Autorė teigė, kad juokas ir ašaros jai yra lygiaverčiai dalykai.

Susitikimo metu Eglė Gudonytė perskaitė kelias romano ištraukas bei prisipažino, kad mintis apie dar vieną knygą jau kirba galvoje, bet kada tai įvyks, ji dar nežinanti.

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė