Šio sezono intelektualusis žaidimas „Auksinis protas“ artėja prie pabaigos!

Šio sezono intelektualusis žaidimas „Auksinis protas“ artėja prie pabaigos!

Viskas, kas prasideda, anksčiau ar vėliau, baigiasi. Intelektualusis žaidimas „Auksinis protas“ skaičiuoja likusius vos tris šio sezono žaidimus. Žinoma, nusiminti neverta – susitiksime rudens sezone – po vasaros pailsėję ir atsigavę, kupini naujų potyrių ir žinių!

Tryliktasis žaidimas prabėgo greitai ir sklandžiai (be jokių kuriozų, būdingų šiam skaičiui!). Trys apylygės komandos, kaip visada, įnirtingai grūmėsi aštrioje protų kovoje. Fortūna šį kartą ir vėl nusišypsojo „Protoriaus“ komandai, kuri surinko 69 taškus ir atsakė į antrojo turo bonus klausimą. Antrieji, atsilikę tik trimis taškais, liko „Titnaginiai kirvukai“, tretieji – „Išmanieji protai“, surinkę 58 taškus ir taip pat atsakę į antrojo turo bonus klausimą.

 

 

 

 

Šiame žaidime komandoms mintyse teko keliauti per įvairius uostus ir netgi pabuvoti Sibire! Klausimai, kaip visada, skatino diskutuoti, dalintis savo įžvalgomis, triumfuoti, atsakius teisingai, nuvyti šalin kartėlį, prašovus pro šalį, demonstruoti išmintį, sužinoti naujų dalykų.

 

PAVYZDINIAI ŽAIDIMO KLAUSIMAI:

 

KLAUSIMAS: Rašytojas Séamas Seoighe, geriau žinomas savo slapyvardžiu, gimė 1882 metais, todėl dar vaikystėje tapo politinių konfliktų liudininku. Manoma, kad tai išugdė pasibjaurėjimą anglų viešpatavimu, įkvėpė maištauti prieš bažnyčios autoritetą, kultūrinį provincialumą. Žymiausias šio rašytojo kūrinys sukėlė protestų bangą – Niujorko paštas sudegino 2000 knygos egzempliorių, dar kelis šimtus konfiskavo Anglijos muitinė. Amerikoje bei Anglijoje ši knyga buvo legalizuota tik 1933 metais. Koks tai rašytojas arba kūrinys?

ATSAKYMAS: JAMES JOYCE / ULISAS. Autoriaus vardą ir pavardę parašėme airiškai, o šį airių rašytoją visi žinome kaip James Joyce, tą nesunku nuspėti iš laikmečio ir konteksto, taip pat, kad anglakalbės šalys kontraversiškai vertino pasirodžiusį „Ulisą“.

Šaltinis: http://8diena.lt/2019/02/02/james-joyce-zaibo-baime-akies-raistis-ir-literaturiniai-zaidimai/

 

KLAUSIMAS: Viename XX amžiaus romane kalbama apie tai, kad po Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje vyravusios depresinės nuotaikos neatbaidė gyventojų nuo lankymosi restoranuose. Vienas jų buvo ypatingas – „Svogūninė“. Jame, pagrindinis patiekalas – tą galima nuspėti – svogūnas, tačiau lankytojai jo nevalgė. Ko žmonės eidavo į šį restoraną?

ATSAKYMAS: IŠSIVERKTI. Po Antrojo pasaulinio karo Vokietijoje žmonės ne tik jautė nepriteklių, tačiau ir didžiules psichologines kančias: tiek asmeninių santykių srityje, tiek „kolektyvinės kaltės“. Giunterio Graso romane „Skardinis būgnelis“, vaizduojančiame tiek karo laikotarpį, tiek pokario realijas, aprašomas restoranas „Svogūninė“, kuriame žmonės, gavę pjaustymo lentelę, peilį ir svogūną, gali išsiverkti turėdami tam „oficialią“ priežastį – svogūną, o tai padeda lengviau išsikalbėti, išlieti skaudulius.

 

KLAUSIMAS: Šio flirtavimo būdo pavadinimas kilo nuo jame naudojamos kūno dalies ir atsirado XX a. penktajame dešimtmetyje. 1994 metų tyrimas parodė, jog slapta atliekamas šis flirtavimo būdas sukelia didesnę asmenų tarpusavio trauką, o 2000 metais Italijos kasacinis teismas išaiškino, jog šis flirtavimo būdas, naudojamas nepažįstamojo, nėra traktuojamas kaip priekabiavimas. Kokia kūno dalis minima šio flirtavimo būdo pavadinime?

ATSAKYMAS: PĖDA / KOJA. Terminas, apie kurį kalbama klausime, yra „footsie“ – tai žaidimas pėdomis / kojomis, norint atkreipti partnerio dėmesį arba tiesiog flirtuojant su kitu žmogumi. 1994 metais JAV buvo atliktas tyrimas, kurio metu tiriamieji žaidė kortomis, ir apie dalies iš tiriamųjų „footsie“ žinojo visi dalyviai, kita dalis tai darė slaptai – pastebėta, kad žaidimas kojomis slapta (po stalu) sukėlė didesnę tarpusavio trauką.

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Footsie_(flirting)

 

Iki pasimatymo keturioliktajame šio sezono žaidime!

 

Akvilė Narbutienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt