Sakome NE patyčioms!

Statistika skelbia, kad kas trečias vaikas patiria psichologinį smurtą. Lietuvoje kiekvieną savaitę nusižudo jaunas žmogus, o per metus iš gyvenimo pasitraukia daugiau nei 40 paauglių – tai yra net dvi mokinių klasės. Iki 2016 metų emocinio smurto sąvoka nebuvo apibrėžta nė viename įstatyme, todėl prezidentės pataisomis 2016 metais buvo įteisinta patyčių sąvoka.

Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos visose švietimo įstaigose draudžiamos bet kokios smurto formos prieš bet kurį mokyklos bendruomenės narį. Norint stabdyti patyčias, reikia darbuotis kiekvieną dieną. Tik tada, kai neliksime abejingi patyčioms ir sureaguosime į netinkamus veiksmus juos nutraukdami, jų nepalaikydami, galėsime parodyti, kad turime tvirtą požiūrį patyčių atžvilgiu ir esame pasiruošę keistis patys bei keisti visuomenę.

Rūdiškių biblioteka, norėdama prisidėti prie patyčių stabdymo, rugsėjo 15 dieną inicijavo susitikimą su rašytoja Rasa Sage, į kurį atėjo gimnazistai, lydimi auklėtojos Elenos Červiak.

Svarbiausia tema rašytojos kūryboje yra santykiai: „Juk viskas yra santykiai. Jei santykiai su savimi ir aplinka geri, gyvenimas yra mielas. Jei santykiai blogi, viskas kaip gūdžią naktį nusidažo juodomis spalvomis.“

Rašytoja yra parašiusi knygą – „Patyčios“, kurioje kalbama apie tai, kaip jaučiasi vaikas, tapęs pašaipos objektu, apie klasės elitą, išvykas ir mokyklinį gyvenimą.

Rašytoja susitikimą pradėjo nuo pokalbio apie savo mokyklos metais patirtas patyčias. Vėliau atlikdami užduotis gvildenome ir mokėmės spręsti tokias problemas, kaip ateities baimė, baimė, pinigų stygius, tingumas, santykiai su tėvais, nepasitikėjimas savimi. Problema, išvertus iš graikų kalbos, reiškia uždavinį, užduotį, o užduotis būtina spręsti.

Renginiui besibaigiant dalyvių laukė staigmena – rašytoja surengė loteriją knygoms laimėti. Burtų keliu paaiškėjo, kad laimėtojais tapo Saulė ir Arijus.

Džiaugiamės, kad tema tikrai sudomino moksleivius, tai reiškia, kad ji aktuali ir tokių susitikimų reikia, nes tik visi kartu galime įveikti tai, kas daugumos nuomone yra neįveikiama problema. Mes už tai, kad laimės artimoje aplinkoje būtų kuo daugiau!

O su rašytoja Rasa Sage susitiksime artimiausiu metu jos knygos pristatyme „Laimingi žmonės keliauja dviračiais“.

Danguolė Paliulienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė