„Pėsčiomis į Vilnių po Vilniją: Rapolas Mackonis“

Pirmadienio vakarą Trakų viešojoje bibliotekoje vyko projekto „Jie su Vilnija suaugę“ literatūrinė kompozicija, skirta prozininko, publicisto Rapolo Mackonio kūrybai – „Pėsčiomis į Vilnių po Vilniją: Rapolas Mackonis“. Apie šią kompoziciją ir R. Mackonį papasakojo literatas Juozas Žitkauskas. Renginyje taip pat dalyvavo aktorius Vidas Petkevičius, lietuvių liaudies folkloro dainininkė Veronika Povilionienė ir Trakų folkloro ansamblis „Radasta“.

Rapolas Mackonis – rašytojas, publicistas, redaktorius – tarpukario Vilniaus lietuvių kultūrinio gyvenimo vienas svarbiausių organizatorių, telkėjų ir kūrėjų. Jis buvo atkaklus kovotojas už lietuvių teises okupuotame Vilniaus krašte (dėl to buvo kalintas visų trijų okupacinių valdžių: lenkų, vokiečių, rusų), nugyveno įvairių išbandymų kupiną gyvenimą ir, be grožinės kūrybos, paliko vertingų ir įdomių savo gyvento laiko liudininko užrašų.

Renginį sudarė dvi dalys. Pirmojoje dalyje klausėmės aktoriaus V. Petkevičiaus skaitomų ištraukų iš R. Mackonio 1936 metais išleistos apysakos „Kapinės“, o antroje dalyje skambėjo ištraukos iš R. Mackonio atsiminimų knygos. Literatūrinius tekstus papildė nuostabiai atliekamos V. Povilionienės liaudies ir patriotinės dainos. Jai pritarė ir visi vakaro dalyviai bei susitikime dalyvavę Trakų folkloro ansamblio „Radasta“ dainininkai, kurie vakaro pabaigoje atliko kelias savo dainas.

Šiltas ir jaukus susitikimas suvirpino ne vieną susirinkusiųjų širdį, norėjosi dar pratęsti vakarą ir sudainuoti dar ne vieną bendrą dainą.

Irena Jocienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė