Pasaulinė maisto diena Bijūnų bibliotekoje

Dauguma lankytojų žino, kad bibliotekoje galima ne tik pasiskolinti knygą, bet ir rasti reikiamą informaciją ar atsakymus į iškilusius klausimus. Vienas iš būdų tai padaryti – dalyvauti edukaciniuose bibliotekos renginiuose. Edukaciniai renginiai leidžia integruoti įvairių dalykų žinias, o aktyvus dalyvių įsitraukimas į pažinimo procesą leidžia lengviau įsiminti pateikiamą informaciją.

Naujų žinių ir atradimo buvo kupina ir spalio 16 d., kai Bijūnų bibliotekoje minėjome Pasaulinę maisto dieną. Šia diena siekiama informuoti visuomenę apie pasaulio maisto problemą ir stiprinti žmonių solidarumą kovojant su badu, skurdu bei prasta mityba, kurią gali lemti ne tik maisto stygius, bet ir netinkamas jo pasirinkimas. Įrodyta, kad sveiki mitybos įpročiai susiformuoja jau vaikystėje, todėl ypatingai svarbu juos diegti ir formuoti ankstyvame amžiuje. Atliktų tyrimų duomenimis, mažiau nei pusė Lietuvos moksleivių kasdien vartoja vaisius, daržoves, pieno produktus, tačiau net trečdalis jų kasdien valgo saldumynus bei geria gazuotus saldžius gėrimus. Todėl minint Pasaulinę maisto dieną, buvo atsigręžta būtent į vaikus. Juos pakvietėme pasikalbėti tema: „Skanu, bet ar sveika?“. Vaikai dažnai ir daug girdi apie tai, kad maistas yra sveikas arba ne, bet rinkdamiesi užkandžius ir gėrimus jie dažniau vadovaujasi taisykle skanu-neskanu. Cukrus kaip tik ir yra tas saldusis ir skanusis produktas, kuris ypač traukia vaikus.

Saldumynai ypač dažnas pasirinkimas rudenį, kai už lango tamsu ir niūru, mat jie turi „stebuklingą“ savybę – gamina geros nuotaikos hormoną serotoniną. Būtent dėl šios priežasties taip dažnai griebiamasi saldumynų, kai kamuoja prasta nuotaika. Bet tai ne vienintelė cukraus savybė, be saiko vartojami saldumynai sukelia dantų ėduonį bei skatiną riebalų kaupimąsi organizme (antsvorį), kas skatina kitų lėtinių ligų atsiradimą. Paklausti, kiek cukraus per dieną suvalgo, vaikai sakė, kad kelis šaukštelius – maždaug tiek, kiek deda į arbatą. Ar tikrai taip ir yra? Vaikams buvo pasiūlyta pažaisti žaidimą, kurio metu jie turėjo įvardinti, kiek gramų cukraus gali būti mėgstamo gėrimo skardinėje. Dažniausiai buvo spėjama, kad 5-10 g., panašiai tiek, kiek dedame į arbatos puodelį, tačiau paaiškėjo, kad cukraus dažniausiai būna tris ar net keturis kartus daugiau nei mes manome – apie 35 g. (Suaugusiems reikėtų suvartoti ne daugiau 25 g, vaikams – 12 g cukraus per dieną, 2017 m. PSO rekomendacija). Cukraus kiekį produkte galime sužinoti iš maistingumo deklaracijos, tačiau, net suaugusieji ne visada skaito produkto aprašymą, ką jau kalbėti apie vaikus. Kad vaikams būtų lengviau suprasti, koks kiekis cukraus slepiasi gėrimo skardinėje, prie kiekvienos iš jų prisegėme tiek gramų, kiek yra gėrime. Šitaip vizualizuota gėrimo deklaracija vaikams pasirodė žymiai aiškesnė, nors kartu ir neįtikėtina, nes nei vienas negalvojo, kad cukraus kiekis paprasčiausiame gėrime gali būti toks didelis.

Gebėjimas rasti reikiamą informaciją, mokėjimas praktiškai ją pritaikyti bei vertinti informacijos šaltinių patikimumą tampa neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi. Stengiamės vertinti šiandienos aktualijas ir supažindinti su jomis visuomenę, juk viena iš bibliotekos funkcijų – skleisti informaciją ir žinias, tad džiugu, kad renginio dalyviai atrado tai, ko tikrai nežinojo.

Visą spalio mėnesį Bijūnų bibliotekoje veiks teminė paroda, kurią aplankę sužinosite, kiek cukraus slepiasi įvairiuose produktuose. Kviečiame apsilankyti ir sužinoti šį tą naujo.

Dalė Brazulevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Bijūnų filialo vyr. bibliotekininkė