Kelionė po Lietuvą ir Aukštadvarį su Vladislovu Sirokomle

Kelionė po Lietuvą ir Aukštadvarį su Vladislovu Sirokomle

Aukštadvario bendruomenės namuose miestelio bibliotekos kvietimu svečiavosi asociacijos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas, čia atvežęs literatūrinę muzikinę programą apie Vladislovą Sirokomlę „Keliais keleliais iš Vilniaus po Lietuvą“ iš renginių ciklo „Jie su Vilnija suaugę“. Pagrindinis projekto tikslas – pasakoti apie žymius kultūros ir meno žmones, gimusius, gyvenusius ar dirbusius Pietryčių Lietuvoje, supažindinti ir priminti jų kūrybą. Projektas vykdomas nuo 2012 m., jį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Į Aukštadvarį jis atkeliavo jau antrą kartą.

Vakarą pradėjo Aukštadvario gimnazijos mokinė Ula Beliukevičiūtė daina „Gieda gaideliai“, atlikėjos aranžuota džiazo stiliumi. Autentiškas dzūkiškas dainas dainavo svečiai iš Vilniaus Žemynos progimnazijos, dainuojamosios bei sakytinės tautosakos atlikėjai Gija ir Joris Jarmalavičiai.

Literatas J. Žitkauskas pristatė V. Sirokomlės asmenybę ir jam skirtą programą. Vladislovas Sirokomlė (Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz, 1823–1862) – poetas, dramaturgas, vertėjas, literatūros istorikas, publicistas – viena žymiausių XIX a. vidurio Lietuvos literatūros figūrų, gimęs Baltarusijoje, rašęs lenkų kalba. Pats nekalbėjęs lietuviškai, buvo didžiausias „litvomanas“, domėjosi viskuo, kas lietuviška. Jo biografija kai kuo panaši į Adomo Mickevičiaus. Poezija buvo pagrindinė V. Sirokomlės kūrybos sritis, tačiau jis reiškėsi ir dramaturgijoje, istorijos ir literatūros moksle, publicistikoje ir žurnalistikoje, vertė iš kitų kalbų.

Ištraukas iš jo knygų „Kelionės iš Vilniaus po Lietuvą“, poemos „Margiris“ skaitė aktorius Andrius Bialobžeskis. Iš visų tekstų sklido autoriaus pagarba Lietuvos istorijai, susižavėjimas jos gamta. Žinoma, aukštadvariečiams įdomiausia buvo klausytis pasakojimo dalies apie Aukštadvarį ir jo apylinkes. Minimas dvaras, buvusi domininkonų bažnyčia, mugės, karčiamos atgijo klausytojų vaizduotėje. Puikus A. Bialobžeskio skaitymas nukėlė į 19 a. Dzūkiją, o dar toliau nuskraidino jo atliekama daina „Tu paukštela mėlynoji“. Savo poemoje „Margiris“, kurią V. Sirokomlė laikė geriausiu savo kūriniu, Pilėnus jis tapatino su Punia, į poemą įtraukė ir lietuvių mitologijos elementų. Šio romantinio kūrinio, aukštinančio tautos drąsą, charakterį, ištraukas taip pat išgirdome.

Po Dzūkijos kalvas ir slėnius susirinkusius skraidino ir solistės Aušros Liutkutės bei pianistės Astos Kvasytės atliekamos S. Moniuškos dainos. Šio žymaus kompozitoriaus ir kultūros veikėjo, gimusio Baltarusijoje, gyvenusio ir dirbusio Lietuvoje bei Lenkijoje, 200-osios gimimo metinės Lenkijos, Lietuvos ir Baltarusijos teikimu UNESCO Generalinės konferencijos įtrauktos į UNESCO 2019 metų minimų datų sąrašą. Tad aukštadvariečiams buvo puiki proga ir galimybė išgirsti jo muziką.

Vakarui baigiantis J. Žitkauskas pristatė 2020 m. „Dzūkų kalendorų“, skirtą Dzūkijos parapijoms. Jame galima rasti liaudiškų orų spėjimų, pasakojimų, trumpus vietovių pristatymus. Verta paminėti, kad už 2019 m. kalendorių J. Žitkauskas šiemet gavo L. Ivinskio premiją.

Dėkojame asociacijai „Slinktys“, visiems vakaro dalyviams už kelionę ne vien geografinėmis, bet ir laiko platumomis po Lietuvą ir lauksime naujų turiningų susitikimų.

 

Ramunė Jarmalavičiūtė

Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario filialo vyr. bibliotekininkė

Interaktyvus Lentvaris QR
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Interaktyvi biblioteka
ManoTapyba.lt
Atrasti iš naujo
Vilnijos vartai
„Knygų startas“
Kika
Rock and roll bibliotekininkas
Darbo skelbimai
Trakų informacinis centras
epaveldas.lt